Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: Altı ölü, 115 yaralı

Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan silahlı çatışmada en az altı kişi öldü, 115 kişi yaralandı. Yüzlerce kişi tahliye edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kırgızistan-Tacikistan sınırında bulunan su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle yaşanan silahlı çatışmada en az altı kişinin öldüğü ve 115 kişinin yaralandığı duyuruldu. Kırgızistan'ın yerel haber kaynaklarına göre çatışma sırasında Kırgızistan vatandaşı üç kişi öldü, 84 kişi yaralandı. Tacikistan'ın haber kaynaklarına göre ise Tacikistan vatandaşı üç kişi öldü, 31 kişi yaralandı. En az 10 bin kişinin tahliye edildiği belirtildi. 

'MÜZAKERE YOLUYLA ÇÖZÜLMELİ'

Bölgede çatışmanın sona erdirilmesi için Başbakan Birinci Yardımcısı Artem Novikov’un başkanlığında kurulan çalışma grubu bölgeye giderek ederek yerel yönetim temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Rusya'da bulunan Kırgızistan Başbakanı Ulukbek Maripov ve Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda bir araya gelerek, sınırdaki çatışmanın müzakere yoluyla bir an evvel çözülmesi için hazır olduklarını açıkladı.

ATEŞKES KARARININ ARDINDAN ÇATIŞMA SESLERİ

Öte yandan, Kırgızistan'daki yerel haber kaynaklarına göre, Kırgız-Tacik sınırında yerel saat 23.45’te çatışma seslerinin kesildiği duyuruldu. Kırgızistan ve Tacikistan Dışişleri Bakanları, yerel saatle 20.00'dan itibaren bölgede tam bir ateşkes ve askeri güçlerin konuşlandırıldıkları eski yerlere çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

EVLER ATEŞE VERİLDİ

Kırgızistan-Tacikistan sınırında bulunan su kaynağını kontrol etme konusunda 28 Nisan’da yaşanan gerginlik, 29 Nisan’da iki ülke halkının birbirini taşlamasıyla devam etti. İki ülkenin sınır birliklerin devreye girmesiyle çatışma çıktı, bölgeye her iki taraftan zırhlı araçlarla asker sevkiyatı yapıldı. Çatışmanın yaşandığı yakın köylerde çocuk ve kadınlar tahliye edildi. Sosyal medyada dolaşan görüntülerde, hangi tarafa ait olduğu bilinmeyen birçok evin ateşe verildiği görüldü.

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki 970 kilometrelik sınırdan sadece 503 kilometresi belli olan Kırgızistan'ın güney batısındaki Batken Bölgesi 525 bin nüfus, üç şehir ve 189 köyden oluşuyor. Başkent Bişkek'e 750 kilometre uzaklıktaki Batken bölgesinin tam ortasında, komşu ülke Tacikistan'a bağlı Voruh ve Soh yerleşim yerlerinin yanı sıra Özbekistan'a ait Şahimerdan adlı yerleşim birimi (anklav) yer alıyor.

Komşu ülkeleriyle kara sınırı olmayan bu yerleşim birimlerinin halkı, tarım için su ve gıda ihtiyaçlarını Kırgız köylerinde bulunan barajlardan ve pazarlardan sağlıyor. Tacik ve Kırgız halkının yoğun yaşadığı bölgedeki tek karayolu, arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sınırda izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginlik çıkması üzerine sıklıkla ulaşıma kapatılıyor. (AA)