Kırgızistan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Caparov kazandı

Kırgızistan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini milliyetçi aday Sadır Caparov kazandı. Seçmenler, cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten anayasa değişikliğine de 'evet' dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kırgızistan Seçim Komisyonu, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 79 oranında oy alan eski Başbakan Sadır Caparov'un kazandığını duyurdu. Oyların yüzde 50'sinden fazlasını alan Caparov, ikinci tura gerek kalmadan cumhurbaşkanlığı görevine başlayabilecek. Seçim Komisyonu, seçime katılım oranının yüzde 38 olduğunu duyurdu.

Kırgızistan'da 4 Ekim'de yapılan parlamento seçimlerinin iptalini talep eden muhalefet destekçilerinin düzenlediği gösterilerde şiddet olayları meydana gelmiş, meclis binası ve cumhurbaşkanlığı işgal edilmişti. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov protestolar üzerine istifa etmiş ve yazılı açıklamasında kan dökülmesini istemediği belirterek "Tarihe kendi vatandaşlarını vuran bir Devlet Başkanı olarak geçmek istemiyorum" ifadelerini kullanmıştı. Ceenbekov, 2017 yılından bu yana devlet başkanlığı görevini yürütüyordu.

Ceenbekov'un istifası sonrası cezaevinden çıkarılan Sadır Caparov, geçici başbakan ilan edilmiş ve cumhurbaşkanlığı yetkilerini de eline almıştı. Gelişmeler üzerine ülkede erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Milliyetçi Ata Curt Partisi'nden eski Milletvekili Caparov, 2013 yılındaki protesto gösterilerinde üst düzey bir devlet görevlisini rehin aldığı iddiasıyla tutuklu yargılanıyordu.

Kırgızistan'da seçmenler pazar günü yapılan seçimlerde cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten ve 10 yıl önce yürürlükten kaldırılan başkanlık sisteminin yeniden uygulamaya konulmasını öngören bir anayasa reformu için de oy kullandı. Sonuçlara göre, seçmenlerin yüzde 84'ü anayasa değişikliğine "evet" dedi.

Ülkede 2010 yılında Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in devrilmesinden sonra parlamenter demokrasinin gelişebilmesi için cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlanmıştı. (DW Türkçe)