Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov istifa etti

4 Ekim'deki seçimlerden bu yana protesto gösterilerine sahne olan Kırgızistan'da sular durulmuyor. Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov, ülkesindeki şiddet olaylarının sürmesinin önüne geçmek istediğini söyleyerek istifa etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekim başındaki seçimlerin ardından protestolara sahne olan Kırgızistan'da, Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov istifa etti. Ceenbekov, cumhurbaşkanlığının internet sitesinden yaptığı açıklamada, 'ülkesinde şiddet olaylarının sürmesinin önüne geçmek istediğini' söyledi.

Sooranbay Ceenbekov, "Ben iktidara tutunmuyorum. Kendi halkına ateş eden ve kan döken bir başkan olarak hatırlanmak istemiyorum" dedi.

'ÇATIŞMA RİSKİ VARDI' 

4 Ekim'deki seçimden bu yana sarsılan ulusun birliği için istifa ettiğini belirten Ceenbekov sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkentimiz Bişkek'te gerginlik sürüyor. Dün parlamentomuz yeni hükümeti onayladı, ilgili atamalar için Cumhurbaşkanı Kararnamelerini imzaladım. Ama bu gerginliği azaltmadı. İstifam için talepler sürüyordu. Mevcut durum yüzünden protestocular ile kolluk kuvvetleri arasındaki çatışma riski vardı."

MUHALEFETE ÇAĞRI

Ceenbekov ayrıca Başbakan Sadir Caparov'dan ve diğer muhalif siyasetçilerden barışın tesisi için destekçilerini, başkent Bişkek'ten "uzaklaştırmalarını" istedi. Ceenbekov daha önce Başbakan Kubatbek Boronov ve tüm bakanları görevden almış, "iktidar değişimi meşru yollardan gerçekleşirse" istifaya hazır olduğunu söylemişti.

Kırgızistan'da seçimin sonucunu tanımayan muhalefet partileri, protesto gösterileri düzenlemişti. Başkent Bişkek'te olağanüstü hal ilan edilmiş ve sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

YENİ BAŞKAN KANADA MADENİNE KARŞI AÇIKLAMALARIYLA TANINIYOR

Kırgızistan'da dün başbakan olarak atanan Sadir Caparov ise geçen hafta, seçimlerde hile yapıldığını savunarak sokaklara dökülen göstericiler tarafından serbest bırakılan politikacılardan biriydi. Almazbek Atambayev'in Kırgızistan Cumhurbaşkanı olduğu dönemde 11 yıl 6 ay hapse çaptırılan ve suçunu kabul etmediği için Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un çıkardığı af yasasından yararlanmayan eski milletvekili Caparov, az farkla seçim barajına takılan "Mekençil" adlı siyasi partinin aday listesinin ikinci sırasındaydı.

Memleketi Issık Göl bölgesinden iki dönem milletvekili seçilen Caparov, ülkenin kuzeyindeki Issık Göl bölgesinde Kanadalıların işlettiği Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını savunmasıyla tanınıyor. (BBC Türkçe)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR