Kılıçdaroğlu'nun Şentop tepkisi: Bu, 'Erdoğan öl dese ölürüm' demektir

CHP'li Özgür Özel'e "Pişman ederim" diyen TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tepki gösterdi: "Bu açıkça 'Koltuğumu Erdoğan'a borçluyum. Erdoğan öl derse ölürüm' demektir."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de güvenlik soruşturması teklifinin reddedilmesinin ardından çıkan tartışmada Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un kendisini eleştiren CHP'li Özgür Özel'e yönelik kullandığı "Pişman ederim" ifadesine yanıt verdi.

ArtAnkara 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı'nı ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP lideri, güvenlik soruşturması teklifinin reddedilmesinin ardından Meclis Başkanlık Divanı’nın toplanmasını eleştiren CHP'li Özgür Özel'e yönelik Şentop'un sözlerine değindi. Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

'TBMM'YE SABOTAJ YAPILIYOR'

"Meclis Başkanı'nın bulunduğu pozisyona, o koltuğa yakışmıyor bu sözü. Ne demek pişman ederim? Aslında kendisinin pişman olması lazım, bırakın pişman etmeyi... İç tüzüğün öngördüğü kurallar çiğneniyor, TBMM'ye sabotaj yapılıyor, kurallar çiğnendikten sonra Saray'dan gelen talimat üzerine işlem yapılıyor, yeniden toplantılar yapılıyor. İç tüzüğe göre bir yıl tekrar parlamentoya gelmemesi gereken bir yasa teklifi yeniden görüşülmeye başlanıyor. Bu açıkça, 'Ben Anayasa'yı, iç tüzüğü istediğim zaman ihlal ederim. Yasaları istediğim şekilde yorumlarım. Ben Meclis Başkanı'yım ve koltuğumu Erdoğan'a borçluyum. Ondan talimat gelirse yerine getiririm. Erdoğan öl derse ölürüm, kal derse kalırım. Zaten Erdoğan'ın parlamentoda ciddi bir grubu var. Bunların tamamı Saray'ın milletvekili. Erdoğan, 'El kaldırın' deyince hep birlikte el kaldırıyoruz' demektir."

'PARLAMENTO VESAYET ALTINDA'

"Parlamentoda görüşülen yasa teklifinin içeriği nedir, neyi getiriyor bunlar asla düşünülmüyor. Parlamento ciddi bir vesayet altında. Hiçbir darbe döneminde böyle bir vesayet görülmedi, üzüntülü bir tablo. Meclis Başkanı'nın oturup düşünmesi yerine tehdit etmesi o makamın ağırlığına yakışmaz. Kendisinin oturup düşünmesi lazım."

BAHÇELİ'YE YANIT: ANAYASA MAHKEMESİ KONUMALI

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Hukukun olmadığı yerde, anayasanın ayaklar altına alındığı yerde 'Anayasa Mahkemesine gerek yok' açıklamasıdır. Bu açıklama doğru bir açıklama değildir. Devletin bütün kurumlarının korunması lazım. O kurumların başında da Anayasa Mahkemesi geliyor. Anayasa Mahkemesini ve kararlarını eleştirebiliriz. Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz; ama kurum olarak Anayasa Mahkemesinin korunması önemlidir. Can ve mal güvenliği, demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, adalet için Anayasa Mahkemesi önemlidir. En son başvurduğumuz bir yargı makamıdır. 'Anayasa Mahkemesini kapatalım' demek doğru bir yaklaşım değil ve demokrasiye inanmamak anlamına gelir. Sayın Bahçeli bütün siyasal geleceğini Sayın Erdoğan'ın geleceğine paralel kıldı. Fazla yorum yapmak istemiyorum. Kişi 'Erdoğan olmazsa ben de yokum, ben olursam Erdoğan var' noktasına gelmişse bu tür açıklamalar olabilir."

'ÜÇÜNCÜ İTTİFAKI ZAMAN GÖSTERİR'

Kılıçdaroğlu, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 3'üncü ittifak sözlerine ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "Bir ittifak olur olmaz bilmiyorum. Şu anda görünen iki tane ittifak var. Üçüncü bir ittifak olur mu olmaz mı zaman gösterir" dedi. (HABER MERKEZİ)