Kılıçdaroğlu'nun 100 bin lira tazminat ödemesine karar verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Tank Palet Fabrikası’yla ilgili eleştirileri üzerine açtığı manevi tazminat davasında karar çıktı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun 100 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Tank Palet Fabrikası'nın Katar ortaklı BMC'ye satılamasına ilişkin sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan 250 bin liralık manevi tazminat davası sonuçlandı.

Ankara 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması öncesinde yazılı savunmayı sunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, AİHM’nin 2012 yılındaki kararına atıfta bulundu. Çelik, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu hakkında açtığı davada yerel mahkemenin 5 bin lira tazminata hükmettiğini ancak AİHM’in söz konusu olaya ilişkin Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdiğini hatırlattı.

'HUKUKSUZLUK YAPMA İRADESİ İLE HAREKET EDEN YARGIÇ'

Çelik savunmada, AİHM’nin Kılıçdaroğlu hakkında verdiği karar varken davanın kabulünün mümkün olmayacağına vurguladı ve şunları belirtti:

“Dolayısıyla, AİHM’nin Kılıçdaroğlu/Türkiye kararı gerçekliği ortadayken eldeki davanın kabulü hukuken elbette mümkün değildir. Ancak, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararındaki bu değerlendirmelere karşın mahkeme hakiminin bu net hükümleri de hukuksuzluk yapmak pahasına aşacağı ve fahiş miktarlı tazminata karar vereceği öngörülmektedir. Hukuksuzluk yapma iradesi ile hareket eden yargıcının, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararını, Yargıtay kararlarını tanımayacağı ve tazminata hükmedeceği görünür bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Ne var ki, hakim eliyle yaşatılmış ve yaşatılacak hukuksuzluklardan kaynaklı, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızın ve suç işleyenlerden hukuk düzleminde mutlak olarak hesap sorulmasını sağlayacağımızın bilinmesine önem atfetmekteyiz.”

Mahkeme taraf avukatlarını beyanlarını aldı. Çelik, AİHM kararına ilişkin sundukları yazılı beyanı bir kez daha hatırlattı. Mahkeme 100 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti. (ANKA)