Kılıçdaroğlu'ndan Hermes yanıtı: Ülkeyi yönetenler 50 bin dolarlık çanta taşıyamaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan'ın Hermes marka çantasıyla ilgili sözlerine sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi: "Sözlerimi yineliyorum. O çantayı ülkeyi yönetenler taşıyamazlar. Siz açlıktan çocuklar ölürken 50 bin dolarlık çanta taşıyorsanız ben buna isyan ederim ve ediyorum da."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Fransız malı Hermes marka çanta sahibi olmasıyla ilgili eleştirisini yineledi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk Spor Salonu açılışında, “Orada dikkat etmek istediğim nokta şuydu: Eğer bir ülkede çocuklar yatağa aç giriyorsa, intihar eden bir baba varsa ve siz ‘Fransız mallarını boykot edin’ diye çağrı yapıyorsanız topluma örnek olması gereken sizlersiniz" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: 

'ERDOĞAN SİNİRLERİNE HAKİM OLAN BİRİSİ DEĞİL'

"Topluma örnek olması gereken devlet yöneticilerinin yoksulluğun bu boyutlarda olduğu dönemde 50 bin dolarlık çantayla gezmesini doğru bulmam. Ahlaki değil, açık söylüyorum imani de değil. Hz. Ömer’in bir adalet kavramı vardır. Dünyanın her yerinde bu adaleti ararlar. Binlerce kişi açken siz 50 bin dolarlık çantayla gezemezsiniz. Bir boykot çağrısı yapacaksanız, önce siz boykot yapacaksınız. Ben adaletin ne kadar önemli olduğunu söyledim. Çocuk aç yatacak, milyonlarca gencimiz işsiz gezecek, ‘ben saraylarda yaşayayım.’ Ben bunu dile getirdiğimde de ‘eşimle değil, benimle konuş’… Ben seninle konuşmaya her zaman açığım. Kendine güveniyorsan, bir de bana meydan oku. Çıkalım senin televizyonuna, sen seç gazetecileri. Erdoğan, sinirlerine hakim olan birisi değil. Hiçbir Osmanlı padişahına nasip olmayacak kadar sarayı var. Bu saraylardan birisine gitsin otursun, yanına damadının yazdığı ‘ekonomiden masallar’ kitabını alsın arada sıkıldığı zaman da A Haber’i okusun. Kendi dünyasını kendisi yaşasın. Türkiye’nin gerçeklerinden korktular. Dolar almış başını gidiyor. O konuşmamda işsizlik, esnafın derdinden bahsettim. Onun kafasında 50 bin dolarlık çanta kalmış. Ülkeyi yönetenler, 50 bin dolarlık çantayı taşıyamazlar. Örnek olmak zorundadırlar. Açlıktan çocuklar ölürken 50 bin dolarlık çanta taşırsanız ben vicdani olarak isyan ederim. O insanların hakkını hukukunu savunacak biri lazım.”

 

Fransa'da ifade özgürlüğü dersinde Hz. Muhammed karikatürü gösteren öğretmenin bir öğrencisi tarafından başının kesilerek vahşice öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın yaptığı açıklamalara Erdoğan tepki göstermiş Fransız marka ürünleri boykot etme çağrısında bulunmuştu. Erdoğan'ın çağrısının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın 50 bin dolar civarında olduğu belirtilen Harmes marka çantasına atıfta bulunmuş, "Sarayın bahçesinde yak" demişti. Erdoğan ise Kılıçdaroğlu'na "Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle konuş" demişti. (HABER MERKEZİ)