Kılıçdaroğlu'ndan 128 milyar dolar açıklaması: Tatmin olmadım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarına ilişkin, “Tatmin olmadım” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 128 milyar dolarla ilgili açıklamalarına ve '128 milyar dolar nerede?' pankartlarının indirilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, 128 milyar dolara ne olduğu, satıldıysa hangi kurla satıldığı gibi birçok bilgiye kamuoyunun da bilmesi gerektiğinin altınız çizdi.

'YÜZEYSEL YAPILAN BİR AÇIKLAMA'

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’ten İpek Özbey'e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Merkez Bankası bu açıklamayı çok önceden yapmalıydı. 2016’dan beri bu konuda hiçbir açıklama yapılmıyor. Üstelik defalarca soruldu. En baştan itibaren bizim istediğimiz, Merkez Bankası dövizi hangi tarihte sattı, kaça sattı, kimlere sattı, bunları açıklaması. Yüzeysel yapılan bir açıklama toplumu tatmin etmez. Dolayısıyla biz hâlâ 128 milyar doların kimlere, hangi kur üzerinden satıldığını öğrenmek istiyoruz. Çünkü o para, bir kişinin kendi kişisel parası değil. O para, doğrudan doğruya halkın parası. 83 milyonun parasıdır ve dolayısıyla 83 milyonun da bu paranın akıbetini öğrenme hakkı vardır” dedi. 

Kılıçdaroğlu, birçok belediye binasına, ilçe binasına asılan '128 milyar dolar nerede?' pankartlarının indirilmesine tepki göstererek şöyle devam etti: "Hiçbir darbe döneminde karşılaşmadığımız bir durumla karşı karşıyayız. Askeri darbe döneminde olmayanı sivil darbe döneminde yaşıyoruz. 128 milyarın nerede olduğunun gizlenmesinin nedeni, Merkez Bankası’nın soyulmasını halkın gözünden kaçırmak istemeleri.”