Kılıçdaroğlu’na tazminat davasının ardından hapis talebi

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun "Sözde Cumhurbaşkanı" ifadeleri nedeniyle açılan 1 milyon liralık tazminat davasının ardından, "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle de 4 yıla kadar hapsi istendi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yasama dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis’e gönderilen son fezlekesinin içeriği belli oldu.

Kılıçdaroğlu’nun "Sözde Cumhurbaşkanı" ifadeleri nedeniyle düzenlenen fezlekede 4 yıla kadar hapis cezası içeren “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması yer aldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla CHP Genel Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında "Basın İlan Kurumu bir anlamda 'basın infaz kurumuna' dönüşüyorsa oturup düşünmemiz gerekiyor. Nasıl bir demokrasi ve nasıl bir medya yaratmak istiyorlar? Yine 2020 yılında Türkiye'de bir ülkenin sözde Cumhurbaşkanı bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip 'Ben o gazeteyi okumuyorum siz de satın almayıp okumayın' diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı bir düşünün" ifadelerini kullanmıştı.

SUÇ DUYURUSU 6 AY SONRA FEZLEKE OLARAK MECLİS’TE

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadeleri üzerine Erdoğan’ın avukatı tarafından, "Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığının ihlal edildiği ve kişilik haklarının ağır bir şekilde zedelendiği” gerekçesiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesinde 1 milyon liralık manevi tazminat davası açıldı. Erdoğan’ın avukatları bu ifadelerle ilgili Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu kapsamında da Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmanın ardından Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleyerek Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlık da Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren fezlekeyi Meclis'e gönderdi.

Bu hafta Meclis Başkanlığı’nca Karma Komisyon’a sevk edilen fezlekeye göre CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması suçlaması yer aldı. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun TCK’nın 53/1-2 maddeleri uyarıca velayet hakkından memuriyete belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması istendi. (DUVAR)