Kılıçdaroğlu: Mafyatik ilişkiye giren memuru tehdit ediyorum

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ben hırsızlığa bulaşmayın, hırsızlık için kim talimat veriyorsa ona uymayın diyorum.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada bürokratlara yaptığı yasa dışı işlemlere karışmama uyarısını yineleyerek "Ben hırsızlığa bulaşmayın, hırsızlık için kim talimat veriyorsa ona uymayın diyorum. Hayır bunu niye söylüyorsun diyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarmış, bulunmazsanız namertsiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi: 

DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR: Türkiye’nin bir değişime, bir dönüşüme akılcı politikalara hiç kimsenin ötekileştirilmediği bir Türkiye’ye ihtiyacı var. Bunun yolu beraber olacağız, engeller çıkabilir ama inançla, kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Ta ki aydınlık, huzurlu, beraber yaşamaktan onur duyduğumuz bir Türkiye’yi yeniden inşa edinceye kadar.

MERKEZ BANKANIZA SAHİP ÇIKIN DEDİK: Türkiye'nin iyi yönetilmediğini herkes biliyor. Ama bu devlet bizim devletimiz. Devletin kurumlarına sahip çıkmak en çok bize yakışır. Fiyat istikrarından sorumlu kim yasaya göre Merkez Bankası. E fiyatlar durmuyor. Sorumlu kim Merkez Bankası. Niye böyle? Sıcak siyaset Merkez Bankası'na müdahale ediyor. Banka fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve araçlarını doğrudan kendisi belirler diyor' Doğrudan kendisi belirleyemiyor, saray müdahale ediyor ve Merkez Bankası'nın sağlıklı karar almasını engelliyor. Gittik Merkez Bankası'na bankanıza sahip çıkın dedik. 128 milyar doları unutmadık, kimlere hangi kurdan satıldığını bilmiyoruz. Diyorlar ki MB'nin kasasında 123 milyar dolar para var ama hangi para? Başkalarının parası! O para başkasına ait bir para. 123 milyar doların 1 senti bile MB'nin kendi parası değil .O zaman şu soruyu AK Partiye ve MHP'ye geçmişte oy veren kardeşlerimin kendisine sorması lazım; 128 milyar dolar kime gitti? Kim aldı bu parayı? Bunun satışını Merkez Bankası değil başkası yaptı. Dolar bu kadar artıyor dimi Türk Lirası karşısında. Normalde ne olması lazım? Merkez Bankası'nın müdahale etmesi dolar satması lazım. Ama satamıyor kendi parası değil ki satsın. Merkez Bankası çalışanları unutmasınlar devri iktidarımızda Millet İttifakı olarak geldiğimizde göreceksiniz Merkez Bankası'nın nasıl saat gibi çalıştığını, ekonominin nasıl düzlediğini göreceksiniz. 

TEFECİ SEKTÖRÜ: Sizin tefeci sektöründen haberiniz var mı? Tefeci sektörü! Başta Londra'daki bir avuç tefeci ve yurt içindekiler. onlara dünyanın faizini ödüyorlar. Bu sektör fabrikada üretim yapmaz. Hiçbir riske girmez, hiçbir riski üstlenmez. Parayı verir faizini alır. Dolar düşerse faizi yükseltir. Bu tuzağın içindedir Erdoğan şahsım hükümeti. Tefecilere hizmet eden bir iktidar Türkiye Cumhuriyeti devletinin ekonomisi düzeltemez. Sadece ve sadece tefeci sektörüne hizmet eder.

SARAY ŞUREKASI ÖDEMİYOR: Örnek 2003-2021 bütçeden bu tefecilere ödenen para 511 milyar 39 milyon dolar. 511 milyar doları tefeci sektörüne aktaranlar bunlar. Belki AK Parti'ye oy veren kardeşlerim diyecekler ki nereden çıkardın bu parayı? Girin Hazine'nin internet sitesine orada görürsünüz. Her ay ödenen faiz 2 milyar 271 milyon 284 bin faiz ödeniyor. Her gün 74 milyon dolar! Her saat başı ödenen faiz 3 milyon 111 bin 689 dolar! Kim ödüyor bu faizleri? Saray mı? Zinhar! Bu ülkenin fakiri fukarası ödüyor. Saray şurekâsı beş kuruş faiz ödemiyor. Ama 83 milyonu Londra'daki bir avuç tefeciye teslime ettiler. Az kaldı kurtulacağız, beraber sandığa gideceğiz ve bunları yolcu edeceğiz.

BULUNMAZSANIZ NAMERTSİNİZ: (Bürokratlara yaptığı çağrıyı hatırlatarak) Ben bunları söyledim Bremen mızıkıcıları harekete geçti. Neymiş devlet memurlarını tehdit ediyormuşum, neymiş vesayet özlemi içindeymişim, neymiş darbeci zihniyetmiş. Allah akıl fikir versin bari usturuplu bir şey söyleyin. Ben hırsızlığa bulaşmayın hırsızlık için kim talimat veriyorsa ona uymayın diyorum. Hayır bunu niye söylüyorsun diyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarmış, bulunmazsanız namertsiniz."

TOPLUMU BÖLÜYORSUN: (Fuat Oktay'ı kastederek) Kimsin sen devlet memuru ne zamandan beri senin çalışanların oluyor? 
(Fuat Oktay’ın kendisine yönelik "vesayet ve paralele yağı algısı oluşturmaya çalıştığı" iddiasına) Kimsin sen devlet memuru ne zamandan beri senin çalışanların oluyor? Ne demektir bu? Bizim talimat verip de malı götürdüklerimize dokunma. Öyle diyor. Bu lafı kullandığın andan itibaren toplumu bölüyorsun. Toplumu bölüyorsun sen. Devletin memuru milletin hizmetindedir. Yasal ölçüler içinde konuşuyorum Kullandığım her cümlenin kanunda mutlaka bir yeri vardır. Bu kadar dikkat ediyoruz.

MAFYATİK İLİŞKİLER: Kimse kendisini sahipsiz hissetmeyecek. Bütün hak arayanların temsilcisi açıkça söylüyorum bu kardeşiniz olacak. Gideceksin Erdoğan ailesinin vakfından torpil yapacaksın, devlete yerleşeceksin ondan sonra bu yanlıştır dediğimiz andan itibaren kıyamet kopacak. Nasıl söylersin diyor. Bazı bürokratlar emir aldık onun için yaptık diyebilir. Hayır kanun dışı emre uymayacaksın, miller için çalışacaksın. Mafyatik ilişkiler içine girenler sarayın memurlarıdır talimatı oradan veya onların çocuklarının kurduğu vakıflardan alırlar. Devletin güvencesi yasalardır. Arada dağlar kadar fark var.

TEHDİT AÇIKLAMASI: (Devlet memurların tehdit ediyor suçlamasına yanıt) Hiç kimseyi çalışan yasal ölçüler içinde çalışan hiç kimseyi tehdit etmek benim haddim değildir. Kim devletine ve milletine hizmet ediyorsa benim başımın üstünde yeri vardır. Ama mafyatik ilişkiler içine girenleri, tehdit mi ediyorsun diyorlarsa. Evet onları tehdit ediyorum. Kimsenin kul halkını yedirmeyeceğim.

ERDOĞAN'IN VAKIFLARI NE KADAR PARA TOPLADI?:Vakıf bizim tarihimizde çok önem verdiğimiz bir kurumdur. Erdoğan ve ailesinin kurduğu vakıflar devletin hazinesinden ne kadar ödendi bilen var mı? Bilen yok! Oysa vakıflar kamu için çalışırlar, elde ettikleri gelirleri kamuoyuna açıklarlar. Şefafflığın gereği olarak aldığımız geliri yerli yerine harcadık demek için. Biz bilmiyoruz. Erdoğan ailesinin vakıflarının ister devletten ister belediyelerden ister vatandaşlardan ister tahsis edilen malların kiralarından ne kadar para topladıklarını bilmiyoruz. (HABER MERKEZİ)