Kılıçdaroğlu: AKP ile MHP önce kendi arasında anlaşsın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına karşın AK Parti ile MHP'nin kendi aralarında anlaşamadığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Otursunlar önce kendi aralarında anlaşsınlar" dedi. Kılıçdaroğlu "Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz. Bu süreçte sivil anayasa iklimi yok" ifadesini de kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısıyla ilgili "Uygun iklim yok" dedi ve AK Parti ile MHP'nin bu konudaki söylemlerinin de farklı olduğunu öne sürdü.

 

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Geniş tabanlı bir anayasa çalışması teklif edilirse tavrınız ne olur?” sorusuna “Bizim arzumuz demokratik parlamenter sisteme dayalı bir anayasa” yanıtını verdi.

'BUHRAN VAR, ÖNCE BUNUN HALLEDİLMESİ LAZIM'

AK Parti ve MHP'nin açıklamalarında bu yönde bir ifade olmadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Hatta Sayın Bahçeli yeni anayasa çalışmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini güçlendirmek için bulunacaklarını söyledi" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erdoğan, böyle bir şey söylüyorsa niye anayasa değişikliğine ihtiyaç duyduğunu da söylemelidir. Maalesef bir sivil darbe süreci içindeyiz. Bu süreçte sivil anayasa iklimi yok. Rahmetli Ecevit, koalisyon hükümeti döneminde Avrupa Birliği uyumu için birçok anayasa değişikliği yapmıştı. Hepsi de oy birliğiyle kabul edilmişti. Ayrıca öncelikli başka konular var. Ülkede o uygun iklim yok, tersine sivil darbe var. Ekonomik buhran var. Öncelikle bunun halledilmesi lazım. Ülkedeki gerginliğin yumuşatılması lazım. Yatağa aç giren insanlar var, işsizler var, zorda esnaf kardeşlerimiz var. Önce onların sorunlarını çözmek lazım.”

‘180 DERECE FARK VAR’

Kılıçdaroğlu, AKP ile MHP'nin yeni anayasa konusunda kendi aralarında da anlaşamadıklarını belirterek, "Otursunlar önce kendi aralarında anlaşsınlar. Söylemleri arasında 180 derece fark var" dedi.