KHK’li doktora Sağlık Bakanlığı binasına giriş bile 'yasak'

Belge teslimi için Sağlık Bakanlığı'na girmek isteyen KHK’li hekim Sefa Çiftçi, binaya alınmadı. Çiftçi "KHK’liler vebalı muamelesine maruz kalıyoruz. Bunu resmi dairede yaşamak içime dert oldu" dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- OHAL döneminde yayımlanan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudaki doktorluk görevinden ihraç edilen Sefa Çiftçi belge teslim etmek için Malatya’dan Ankara’ya geldi.

Sağlık Bakanlığı’nın Bilkent Yerleşkesi'nde giderek belge teslim etmek isteyen Çiftçi, kapıda ziyaretçi kartı alarak kimliğini teslim etti. Bir süre beklemesini söyleyen görevliler Doktor Çiftçi’ye “Sizin yasağınız var içeri alamıyoruz. Burada bir birimle daha önce sorun mu yaşadınız” diye sordu.

Daha önce de bakanlığa girdiğini ve belge teslim ettiğini, herhangi bir sorun yaşamadığını belirten KHK'li hekim Çiftçi görevlilere “Ben KHK’liyim. Ondan mı almıyorsunuz” diye sordu. Görevlilerin bu soru üzerine, “Büyük ihtimal ondandır. Bu program yeni başladı. Artık program izin vermezse biz bir şey yapamıyoruz” yanıtı verdiğini belirten Çiftçi, yaşadıklarını şöyle anlattı: “T.C. kimlik numaramı yazıp kontrol ettikleri, kişilerin binaya girip giremeyeceğini gösteren bir program varmış. Oradan bakılıyormuş. Tahminimce KHK’lilerin isimleri o programa tanımlanmış ve T.C.’si girince gözüküyor ve alınmıyor. Benim çıkardığım sonuç bu. ‘Uygulama yeni başladı dediler’ ısrarla.”

‘VEBALI MUAMELESİNE MARUZ KALIYORUZ, İÇİME DERT OLDU’

Uçağının rötar yaptığını, 10 saat yolculuk yaparak Ankara’ya geldiğini, çarşamba gününe kadar belgeleri teslim etmesi gerektiğini belirterek yaşadığı durumu görevlilere anlattığını fakat bakanlığa girişine izin verilmediğini belirten Çiftçi, “Yanımda biriniz gelin öyle evrakları vereyim, çıkayım’ dedim, onu dahi kabul etmediler. Orada sağ olsun başka bir doktor arkadaş belge getirmiş. ‘Hocam ben senin belgeni de bırakırım bana ver’ dedi. O yardımcı oldu, benim belgemi de götürdü teslim etti” diye konuştu.

Yaşadıklarından dolayı rencide olduğunu ifade eden Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü: “Oradaki görevlilerin bakışı bile yetti. Biz KHK’liler olarak sosyal bir izolasyona, vebalı muamelesine maruz kalıyoruz zaten. Bunu resmi dairede yaşamak içime dert oldu. Ben terörist değilim, devlet için onca emek vermiş bir insanım. Saçma sapan insanların darbe girişimi yapması nedeniyle ben bir gecede terörist oldum. Duruma çok üzüldüm. Üzgünüm."

BAKANLIK: KHK İLE İHRAÇ EDİLENLERİN EVRAKLARI ALINIYOR

Sağlık Bakanlığı’na KHK ile ihraç edilen kişilerin bakanlık binasına alınmamasının gerekçesini ve iddia edilen programın nasıl bir uygulama olduğu sorularını yönelttik. Bakanlık yetkilileri tarafından konuya ilişkin Gazete Duvar’a yapılan açıklama, “KHK ile kurumlarından ihraç edilenlerin evrakları alınıyor. Ziyaret maksatlı gelenler ise geldiği makamdan teyit edilerek Bakanlığa alınıyor. Aksi bir uygulamamız yoktur” oldu.

SAĞLIK BAKANI KOCA’YA: KHK’Lİ YURTTAŞIN BAKANLIĞINIZA GİREMEMESİNİN SEBEBİ NE?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da KHK’li hekimin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe veren Gergerlioğlu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle de soru önergesi verdi. Gergerlioğlu, “KHK ile ihraç edilen bir yurttaşın Bakanlığınıza girememesinin  sebebi nedir?” sorusuna yanıt talep etti.