KESK'li kadınlardan Derya Yanık'a: Kadınlardan özür dilemeli ve istifa etmelisiniz

KESK’li kadınlar Aile ve Sosyal Politikalar Bartın İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Kadınlar, şiddetteki artışın “tolere edilebilir düzeyde” olduğunu söyleyen Bakan Derya Yanık'a istifa çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Kübra Ay Ulutaş

BARTIN - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın “Pandemi süreci boyunca kadına karşı şiddet tolere edilebilir seviyede” açıklaması üzerine Bartın’da protesto edildi.

KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) üyesi kadınlar, bugün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen İl Kadın Sekreteri Aysun İleriler, “Kadınlar her gün evde, işte, okulda, sokakta erkek-devlet şiddetine maruz kalmakta ya da şiddet tehdidi altında yaşamlarını sürdürürken, siyasal iktidar kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadın kazanımlarını geliştirmek yerine, kadın düşmanı politikaların sürdürücüsü olmaya devam etmektedir” dedi.

Yanık'ın sözlerinin iktidarın kadına yaklaşımını gösterdiğini söyleyen İleriler, şöyle devam etti:

“Atandığı günden bu yana sürekli olarak kadınların gerçek sorunlarından ne kadar uzak ve kadın bilincinden ne kadar yoksun olduğunu gösteren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonunda yaptığı sunumda pandemi döneminde kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışın 'tolere edilebilir' düzeyde yani 'hoş görülebilir' olduğunu belirtmiştir. Bakan Derya Yanık bu sözleriyle iktidarın kadına yaklaşımını da bir kez daha ortaya koymuştur. Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı ayrımcılık ve eşitsizliğin pandemi boyunca boyutlanarak artması Sayın Bakan için sıradan bir mesele olarak görülmektedir. Ev içinde ve kamusal alanda katlanarak artan fiziksel, cinsel, psikolojik, dinsel ve ekonomik şiddet, Bakan Derya Yanık tarafından münferit olarak kabul görmektedir.”

Yanık'ın özür dilemesini ve istifasını talep ettiklerini dile getiren İleriler, “Sayın Bakan'a buradan sesleniyoruz: Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Kadına yönelik şiddet tolere edilemez! Bizim bir kişi daha eksilmeye tahammülüz yok! Yaptığınız açıklamaları savunmak yerine, kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmelisiniz” diye konuştu.