Kerem Altıparmak: AİHM kararında açık kapı bırakmamaya çalışmış

Avukat Kerem Altıparmak, AİHM Büyük Dairesi’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin kararını değerlendirdi. AİHM kararında açık kapı bırakılmamaya çalışıldığını belirten Altıparmak, “Bu karar ‘üç ay bekledim kesinleşmedi’ denemeyecek, oyun oynanamayacak bir karar” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine hükmetti.

AİHM Büyük Daire’de geçen yıl eylül ayında yapılan duruşmaya da katılan Avukat Kerem Altıparmak, büyük dairenin Demirtaş hakkındaki kararını Gazete Duvar’a değerlendirdi.

‘KARAR ‘SEN BUNU SİYASİ OLARAK YAPTIN’ DİYOR’

Kararın Türkiye’deki hukuk sisteminin iflası anlamına geldiğini belirten Altıparmak, kararın HDP’li siyasetçilere yönelik anlamının da olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Demirtaş’ı sulh ceza hakimi tutuklamış sonra Ankara’da ağır cezanın önüne çıkmış. Demirtaş’ın tutukluluğuna çeşitli sulh ceza hakimliklerinde, ağır ceza hakimliklerinde itiraz edilmiş. Yetmemiş Demirtaş Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş. Anayasa Mahkemesi bir tanesi ihlal bir tanesi ihlal olmayan iki karar vermiş. O yetmemiş Demirtaş İstanbul’da bir dosyadan mahkûm olmuş, istinaf mahkemesi onu onamış, yeni yarattıkları hukuk yoluyla o da tekrar Yargıtay’a gitmiş. Figen Yüksekdağ, İdris Baluken’in ve diğerlerinin yargılanması bakımından da bu kadar mahkeme, hakim vs. bir tanesi bile ‘Bu insanların tutuklanmasıyla, mahkum edilmesiyle dokunulmazlık arasında nasıl bir ilişki var’ dememiş. Bir tanesi bile ‘Bu delille koskoca bir partinin başkanı mahkûm edilir mi’ dememiş. AİHM de sonuçta ne diyor? ‘Sen bunu siyasi olarak yaptın’ diyor. Bunu yaparken herkes de orada rol almış. Sulh ceza hakiminden istinafına ağır ceza mahkemesinden Anayasa Mahkemesi’ne varıncaya kadar. Bir tanesi bile bu kadar açık ve net bir hususu görememişler. AİHM kararı, ‘bilerek ve isteyerek’ görmemişler diyor. Bu Türkiye’nin son beş yıllık siyasetini tamamen belirlemiş, bu arada Anayasa değişmiş, cumhurbaşkanlığı seçimi olmuş, mahalli seçimler olmuş, ülkenin en büyük ikinci büyük muhalefet partisi tarumar edilmiş ve bunların tamamı bunların gözünün önünde olmuş. Bu mahkeme diyor ki, ‘artık bu yalanı hukuken meşru görmüyorum’. Bugüne kadar meşruymuş gibi görülen bu ifade ettiğim model bu kararla birlikte iflas etmiştir. Özü budur.”

‘BİR SİYASİ PARTİNİN YOK EDİLMESİ OPERASYONUNUN MAHKUM EDİLMESİ MESELESİ’

AİHM Büyük Daire’nin kararının “oyalanamayacak” bir karar olduğunu ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini belirten Altıparmak, “Türkiye bu kararı uygulamaz ve Selahattin Demirtaş serbest bırakılmazsa nasıl bir tablo ortaya çıkar?” sorumuza ise şu yanıtı verdi:

“Bu karar ‘üç ay bekledim kesinleşmedi’ denemeyecek, oyun oynanamayacak bir karar. Karar direkt Bakanlar Komitesi’ne gidiyor. Bundan sonraki kısmı Türkiye’nin siyaseten bunu ne kadar kaldırabileceğiyle ilgili bir şey. Osman Kavala kararı çok önemliydi, orada da 18. Madde ihlali vardı. Kavala kararı Kavala’yla ilgiliydi. Kavala’ya takılmış bir mekanizma söz konusuydu. Bu bir siyasi partinin yok edilmesi operasyonunun mahkûm edilmesi meselesi. Onun için de büyük daire bunu saptıyor. Türk yargıç dışında hiç kimsenin şüphesi yok bundan. O kadar çıplak bir gerçeklik ki. Bu artık Türkiye’nin bugüne kadar, ‘Biz hukuka göre yapıyoruz her şeyi’ meselesini bitirdi.”

‘AİHM, BU OYUNU GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLÜYOR’

“O nedenle bir hukuki ayağı var bunun. Bakanlar Komitesi’ne gidecek, komite bunun uygulanmasını takip edecek. AİHM kararında açık kapı bırakmamaya çalışmış. Bu oyunu gördüğünü söylüyor ve açık kapı bırakmamak için de dokunulmazlıkların kaldırılmasını da mahkûm ediyorum diyor. Bunu da siz bu amaçla yapmışsınız bunu anlıyorum diyor. Öte yandan karar, ‘Demirtaş’ın şu anda tutuklu bulunduğu şey de siz adını değiştirmiş olsanız da ilk tutukladığınız meseleyle aynı, o yüzden serbest bırakmak zorundasınız’ diyor. Bu koşullar altında bırakmayalım da yeniden bir daha alalım opsiyonu yok. Bu karar Bakanlar Komitesi’ne gidecek ve komite ‘bırak’ diyecek. Türkiye ‘artık bütün gemileri yakıyoruz’ diyorsa bilemem ama aksi takdirde bir şey yapmak zorunda. Bu bir şey yapmak zorundayı iki sene sonrası için söylemiyorum. Yıl başından sonra masaya oturulacak, pazarlıklar başlayacak ama ne kadar taviz verirler ne kadar taviz alırlar o benim uzmanlık alanım değil. Ama sözleşme açısından bunun bir icra mekanizması var. Bakanlar Komitesi’ne gidecek ve komite bunu uygula diyecek. Muhtemelen çok hızlı adımlarla bu olacak çünkü çok net bir karar. ‘Acaba’ denilen bir noktası bile yok. Bakanlar Komitesi bastıracak. Komitenin önünde de hiç olmadığı kadar güçlü bir irade olacağını düşünüyorum. “