Kenyalı atlet Chepngetich İstanbul Yarı Maratonu'nda rekor kırdı

İstanbul Yarı Maratonu'nda kadınlarda Kenyalı atlet Ruth Chepngetich, erkeklerde enyalı atlet Kibiwott Kandie birinci oldu. Chepngetich 1.04.01'lik derecesiyle dünya rekoru kırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın en iyi 8 yarı maratonundan biri olarak değerlendirilen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, bugün 16. kez düzenleniyor. Maratonda kadınlarda birinci olan Kenyalı atlet Ruth Chepngetich, 1.04.01'lik derecesiyle dünya rekoru kırdı. Tarihi Yarımada'da gerçekleştirilen yarışta Chepngetich, 2020'deki 1.04.31'lik derecesiyle dünya rekorunun sahibi olan Etiyopyalı atlet Ababel Yeshaneh'i geride bıraktı.

Erkeklerde dünya yarı maraton rekortmeni olan Kenyalı atlet Kibiwott Kandie, yarışı birinci sırada tamamladı. Yarışı, 59.32'lik dereceyle bitiren Kendie, aynı zamanda İstanbul Yarı Maraton rekorunun yeni sahibi oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen yarı maraton, Tarihi Yarımada'da gerçekleştirildi. Organizasyonda katılımcı sayısı 2 bin 500 kişiyle sınırlı tutuldu.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPALI

Koşucular, Yenikapı Etkinlik Alanı'ndan başlayıp Kumkapı, Sarayburnu, Sirkeci istikametinden devam ederek Galata Köprüsü'nü geçti. Köprü bitiminde dönüş yapan yarışçılar, Unkapanı, Cibali ve Ayvansaray yönünde devam etti. Haliç Köprüsü'ne varmadan Fatih ilçe sınırından yapılan dönüş ile birlikte atletler, başlangıç noktası olan Yenikapı Etkinlik Alanı'nda bitiş çizgisine ulaştı.

Maraton için Tarihi Yarımada'da yollar araç trafiğine kapandı. Yarı maraton için parkur güzergahı ve bu güzergaha çıkan yollar saat 15.00'a kadar trafiğe kapalı olacak. Kapanan yollar şöyle: Ayvansaray Caddesi çift yönlü, Atatürk Bulvarı'ndan Ragıp Gümüşpala Caddesi ve Abdülezelpaşa Caddesi istikametlerine bağlantı yolları, Gülhane Parkı sahil alt girişleri, Cankurtaran (Ahırkapı Sokak ve Ahırkapı İskele Sokak’tan sahil istikametine dönüş yapılmayacak.) Çatladıkapı (Aksakal Sokak ve Küçük Ayasofya Caddesi'nden sahil istikametine dönüş yapılmayacak.) Kumkapı (Işıl Sokak, Kumluk Alt Geçidi'nden Kumkapı Alt Geçidi'nden Sahil Kuzey Fatih Belediyesi halı saha çıkışlarından, İskele Meydanı Sokak'tan sahil kuzeye akım verilmeyecek.) Namık Kemal Caddesi, Sahil Kennedy bağlantısı. Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi bağlantısı. (Akım varyant üstünden geri döndürülecek.) Reşadiye Caddesi çift yönlü, Ragıp Gümüşpala Caddesi çift yönlü, Abdülezelpaşa Caddesi çift yönlü, Kadir Has Caddesi çift yönlü, Mürselpaşa Caddesi çift yönlü, Galata Köprüsü çift yönlü, Ankara Caddesi, Hamidiye kavşaktan Sirkeci istikametine. (HABER MERKEZİ)

Etiketler İSTANBUL MARATON