Kendisini vuran eşinin intihar savunmasına yanıt: Kafamdan kurşun geçerken bile yaşamaya çabaladım

Sevginur Aktaş başından vuruldu. Polis Müslüm Aktaş 'İntihar etti" dedi. Ölümden dönen Sevginur Aktaş, duruşmada intihar iddiasını yalanladı: "Yaşamayı çok seviyordum."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara'da Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş (22), geçen yıl 13 Eylül'de, evliliğinin 18. gününde evinde silahla başından vuruldu. Aktaş, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Gözaltına alınan ve eşinin intihar ettiğini öne süren Müslüm Aktaş (27) ise tutuklandı. Sevginur Aktaş, yoğun bakımdan çıktıktan sonra polise verdiği ifadesinde, intihar etmediğini, eşinin kendisini vurduğunu söyledi. Beyninin hasar görmesi nedeniyle yürüyemeyen, görme sorunu yaşayan Aktaş, tedavisi tamamlandıktan sonra tekerlekli sandalye ile taburcu edildi.

Hakkında 'eşe karşı öldürmeye teşebbüs', 'kişi hürriyetinden yoksun kılma', 'eşe karşı nitelikli cinsel saldırı', 'eşe karşı kasten yaralama' suçlarından 75 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Müslüm Aktaş'ın yargılanmasına Ankara 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Müslüm Aktaş duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile katıldı.

Sevginur Aktaş, eşiyle sosyal medya üzerinden tanıştıklarını belirterek, "22 Mart 2020'de nişanlandık. Nişan taktıktan sonra Müslüm dünyayı burnumdan getirdi. Aşırı kıskançlık yüzünden psikolojik şiddet had safhadaydı. Nişanlılık döneminde ayrılmak istedim; ancak 'Bizde ayrılık yoktur artık o yüzük parmağına girdi. Sen benim ahiretliğimsin, anca ölürsen' gibi sözler söylüyordu. Ayrılmak istedim ancak tehditleri nedeniyle evlendim. İfadesinde nişanlıyken de intihar girişiminde bulunduğumu söylüyor. Kesinlikle yalan. Yaşamayı çok seviyordum. Kafamdan kurşun geçtiğinde bile sürekli yaşamak için çabaladım" dedi.

Olay günü işten geldikten sonra Kırıkkale’ye ailesinin yanına gitmek için hazırlık yaptığını söyleyen Sevginur Aktaş, şunları söyledi: 

"Kardeşim şeker hastası 3,5 yaşında. bir gün önceden hediyeler aldım. Ailemi de 18 gündür görmüyordum. 'Dayanamıyorum ne olursun götür' dedim. Götürmeyeceğini söyleyince annesini arayıp, ikna etmesini istedim. Görüşmeden sonra 'Bu zamana kadar hep senin dediğin oldu, bu saatten sonra benim dediğim olacak. Kırıkkale’yi, anneni, babanı unut’ dedi. Sonra uyumaya gitti. Ben o gün temizlik yaptıktan sonra akşam yemeği hazırladım. Uyanınca tam masaya otururken aramızda yine Kırıkkale’ye gitmek istediğim için tartışma çıktı ve bana tokat attı. Tokat atınca ben de tırnaklarımla boynunu çizdim. Sonra balkona çıkıp oturdum. Balkonda oturmamı bile kıskanıyordu. Bana, 'Senin karakter yapın ortada' diye bağırdı. İçeri girdikten sonra yanıma gelip, ‘Sen nasıl bir kadınsın. Salonun perdesi ince, dışarıdakiler seni görür’ dedi" 

Müslüm Aktaş'ın kendisini zorla içeri sokarak cinsel saldırıda bulunduğunu belirten Sevginur Aktaş şöyle konuştu: 

"Kendimi çok değersiz hissettim. Boşanmak istediğimi söyleyip, çantamı hazırladım ve gitmek için kapıya yöneldim. Engelleyip tekrar yatak odasına götürdü. Salona gidip geldiğinde elinde tabanca vardı sonra benim boğazımı sıktı. O sırada nefes alamadım. Sağ elinde tabanca vardı, sol eliyle boğazıma bastırdı. ‘Bizde boşanma yoktur demedim mi sana’ diye bağırdı. Bırakması için yalvardım. Vuracağını hiç tahmin etmiyordum. Silah sesinden sonra bir şey hatırlamıyorum. Olaydan sonra gözümü hastanede açtım."

Müslüm Aktaş.

Savunmasını yapan Müslüm Aktaş ise suçlamaları reddederek intihar iddiasını yineledi: "'Arkadaşım gelecek, dışarı çıkacağım' dedim. ‘Benden izin aldın mı?’ diye çıkıştı. ‘İzin vermiyorum, benden izin almadan bir yere gidemezsin’ dedi. Tartışma sırasında ben kendisini sakinleştirmeye çalıştım. Yatak odasına gittiğimde tabanca elinde kendine doğru doğrultmuş bir vaziyetteydi. Tabancayı bırakmaya ikna olmayacağını anladığımda almak için Sevgi’ye doğru yöneldim. Sol elini tutup diğer eline ulaşmaya çalışırken bir anda silah sesi duydum"

Sanık Müslüm Aktaş, ifadesinin ardından mahkeme başkanının sorularını yanıtladı. Eşinin tabanca kullanmayı bildiğini, daha önce de intihar girişiminde bulunduğunu iddia eden Aktaş, kendisine yönelik saldırı nedeniyle eşinden şikayetçi olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, taraf avukatlarının beyanlarının ardından sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. (DHA)