KDV iadesinde zamanaşımı uyarısı: Son günü kaçırmayın

Katma Değer Vergisi (KDV) vergi iadelerinde 31 Aralık'a dikkat. 2021 ve 2018 vergi iadeleri için başvurular 31 Aralık'ta yapılmazsa zamanaşımına uğrayacak

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Vergi kanunlarına göre, zamanaşımı süresi 5 yıl, ancak KDV İadelerinde zamanaşımı süreleri farklılık gösteriyor.

Katma Değer Vergisi, işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar talep edilmesi şartıyla Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit edilecek esaslara göre bu işlemleri yapanlara iade ediliyor.

Buna göre, 31 Aralık 2023'e kadar talep edilmeyen 2021 yılına ilişkin KDV iade alacakları zamanaşımına uğrayacak.

Konuyu köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Mahmut Bülent Yıldırım, KDV iadesi koşullarını hatırlatarak uyarılarda bulundu. Buna göre,

- İade tutarının beyannamede gösterilmesi yeterli değil, aynı süre içinde iade talebi için gerekli belgelerle birlikte iade başvurusunun da yapılması gerekiyor.

- 2021 yılında tam istisna kapsamında iade hakkı doğuran işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde, iade için gerekli tüm belgelerle standart iade talep dilekçelerinin en geç 31.12.2023 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gerekiyor.

- Cumhurbaşkanı tarafından vergi nispeti indirilen teslim ve hizmetlerle ilgili olup indirim yoluyla giderilemeyen ve tutarı Cumhurbaşkanınca tespit edilecek sınırı aşan verginin iadesinin en geç izleyen yıl talep edilmesi gerekiyor.

- 2022 yılı indirimli oran kapsamında teslimlerinden doğan KDV iade alacaklarının 2023 Kasım dönemi beyannamesinde beyan edilmesi ve “Standart İade Talep Dilekçesi”nin 31.12.2023 tarihine kadar vergi dairesi sistemine girilmesi gerekiyor.

BEYANNAME DÜZENLEMESİ İÇİN DE SON GÜN 31 ARALIK

- 2022 yılına ilişkin olarak 2023 yılının Ocak-Kasım dönemleri arasında verilen KDV beyannamelerinde düzeltme yapılmak istenmesi halinde en geç 31.12.2023 tarihine kadar düzeltme beyannamesi verilmesi gerekiyor.

- 2021 yılında kısmi tevkifat kapsamında iade hakkı doğuran işlemlerden doğan KDV iade taleplerinde de, iade için gerekli tüm belgeler ile standart iade talep dilekçelerinin en geç 31.12.2023 tarihine kadar vergi dairesine verilmesi gerekiyor.

2018 YILI İÇİN İADE TALEPLERİ

- 2018 yılına ilişkin tam istisna ve tevkifata tabi işlemlerden doğan KDV iade alacakları ile indirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV iade alacakları için de son gün 31.12.2023.

(YAZININ TAMAMI)