Kayıp Azra Gülendam Haytaoğlu cinsel saldırıya uğrayıp öldürüldü

Antalya'da yaşayan üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu ölü bulundu. Haytaoğlu'na cinsel saldırıda bulunduktan sonra öldürdüğünü itiraf eden Mustafa Murat Ayhan tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya'da 5 gündür kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu ölü bulundu. Haytaoğlu'na cinsel saldırıda bulunduktan sonra öldüren ve bedenini parçalara ayırıp valizle ormana gömen 48 yaşındaki emlakçı Mustafa Murat Ayhan gözaltına alındı.

Ayhan'ın TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin yönetim kurulunda sayman üye olduğu ortaya çıktı. TMMOB'un internet sitesinde Ayhan'la ilgili, "1973 Isparta doğumludur. 1996 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden mezun oldu. 2007 Yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Halen kendine ait mühendislik firmasında proje, kontrollük ve müteahhitlik hizmetleri vermektedir. İMO Antalya Şube 14. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi ve 15. ve 16.Dönem Yönetim Kurulu Sayman üyesi olarak görev aldı" denildi.

Mustafa Murat Ayhan

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Haytaoğlu Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yaşıyordu.  Son olarak Lara bölgesinde görüldüğü belirtilen Haytaoğlu'nun ailesi, 5 gündür sosyal medyada Haytaoğlu'nun bulunması için paylaşım yapıyordu. Adana'da yaşayan baba Mustafa Haytaoğlu da Antalya'ya gelerek polise kayıp başvurusunda da bulunmuştu.

'KADINLARIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN GAZETECİLİK BÖLÜMÜNÜ SEÇTİ'

Haytaoğlu'nun Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki baba evinde taziyeleri kabul eden halası Mine Haytaoğlu, "Azra, daha körpecik gonca güldü. Kadına şiddetle mücadele ediyordu. Kadınların haklarını korumak için gazetecilik bölümünü seçti. Babası öğretmen olmasını istiyordu. Ancak o kadınların sesi olmak için dili, yüreği olmak için bu bölümü seçti. Ciğerimizi yakanların ciğeri yansın. Allah onlara kahretsin. En ağır cezayı versinler" diye konuştu.

BAKAN YANIK: DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İnsanlık dışı bir şekilde katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu’na Allah’tan rahmet; acılı ailesine başsağlığı diliyorum. İhtiyaç duydukları her aşamada onların yanında olacağız. Katilin mümkün olan en ağır cezayı alması için davanın takipçisiyiz" ifadelerini kullandı.

'BU CANİLİĞİ AKLIMIZ ALMIYOR'

Cinayete tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu caniliği, bu vicdansızlığı aklımız almıyor. Yeter artık! Cinsel saldırıya uğrayarak vahşice yaşamına son verilen Azra Gülendam Haytaoğlu'a Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

ODADAN AZLİ İÇİN HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu Mustafa Murat Ayhan'ın yönetim kurulu üyeliğinden azline yönelik hukuki süreç başlattığını duyurdu. Odadan yapılan yazılı açıklamada, "Antalya'da 5 gündür haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu'nun cansız bedenine ulaşıldığını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Söz konusu vahim katliamın sanığının Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi olduğu kamuoyuna yansımıştır. Cinsel saldırı ve cinayetle sonuçlanan olayda zanlı Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Murat Ayhan'ın yönetim kurulu üyeliğinden azledilmesine yönelik hukuki süreç başlatılmıştır. Kadın cinayetleri maalesef ülkemizin acı bir gerçeğidir. Son dönemde hangi mesleğe sahip olduğu, hangi şehirde yaşadığı, eğitim düzeyinin ne olduğundan bağımsız, erkekler tarafından birçok kadın yurttaşımızın katledilmesi toplumun her kesiminde olduğu gibi bizleri de derinden yaralamaktadır. Azra Gülendam Haytaoğlu'nun hayatını kaybetmesinden dolayı başta ailesi ve sevenleri olmak üzere tüm ülkemize baş sağlığı diliyor, bu vahim olayın failinin en ağır cezayı alması gerektiğini düşündüğümüzü bütün kamuoyuna duyuruyoruz" denildi.

BAŞSAVCILIKTAN SORUŞTURMA

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, gazetecilik bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nun, Mustafa Murat Ayhan tarafından öldürülmesine ilişkin soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü belirtildi. Açıklamada, 30 Temmuz'da müştekinin kardeşi Azra Gülendam Haytaoğlu'nun kayıp olduğunu ihbar etmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ve koordinesinde kolluk birimlerince aynı gün detaylı inceleme ve araştırma başlatıldığı belirtildi.

Yapılan araştırmalar ve güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu, maktulün en son şüpheli Mustafa Murat Ayhan ile görüştüğüne dair görüntülerin tespit edildiği aktarılan açıklamada, Mustafa Murat Ayhan'ın maktulü öldürdüğü iddiasıyla 1 Ağustos'ta gözaltına alındığı, maktule ait olduğu değerlendirilen cesedin aynı gün bulunduğu, otopsi ve kimlik tespiti işlemlerinin devam ettiği kaydedildi. 

TUTUKLANDI

Azra Gülendam Haytaoğlu'nu öldürüp, parçalara ayırarak ormanlık alana attığını sorgusunda itiraf eden Mustafa Murat Ayhan (48), emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye çıkartılan Ayhan, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 'Canavarca hisle adam öldürmek suçundan' tutuklanan Ayhan, cezaevine gönderildi. (HABER MERKEZİ)