Kayıhan Pala: PTT emeklilere neden promosyon ödemesi yapmıyor?

Emekli maaşını PTT’den alan emeklilerin maaş promosyonundan yararlanamamasını Meclis gündemine taşıyan CHP'li Kayıhan Pala, "Bakanlık, promosyon ödemesi için düzenleme yapmalıdır" dedi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala; yaşadığı yerde herhangi bir bankanın şubesi olmadığı için ya da PTT şubesine ulaşım kolaylığı nedeniyle, emekli maaşını PTT’den alan emeklilerin maaş promosyonundan yararlanamaması sorununu TBMM gündemine taşımıştı.

CHP’li Pala; banka seçeneklerinin bulunmadığı ve yalnızca PTT şubesinin bulunduğu yerleşim yeri sayısı, emekli maaşını PTT üzerinden alan emeklilerin sayısı, PTT’den emekli maaşı alan vatandaşlara ne zamandan bu yana maaş promosyon ödemesi yapılmadığı, bu adaletsizliğin temel nedeni ve Bakanlığın bu adaletsizliğin giderilmesi için herhangi bir çalışması olup olmadığı gibi konu başlıklarını içeren 8 farklı sorudan oluşan soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanına vermişti.  

2017-2023 yılları arasında emekli maaşını PTT’den alan emeklilere promosyon ödemesi yapan PTT Genel Müdürlüğü, Mart 2023 tarihinden sonra promosyon ödemesi yapmayı bırakmıştı.

CHP’li Pala’nın soru önergesine yanıt veren Bakan Uraloğlu, 2024 yılı Nisan sonu itibarıyla 360 bin 55 kişinin PTT’den emekli maaşı aldığını belirtti. PTT’den emekli maaşı alanlara 2017-2023 yılları arasında promosyon ödemesi yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, en son promosyon ödemesinin 2023 yılı mart ayında gerçekleştiğini, bu tarih sonrasında emeklilere herhangi bir promosyon ödemesinin yapılmadığını açıkladı.

Ticari bankaların müşteri portföylerini genişletmek için SGK ile promosyon anlaşması yaptığını belirten Bakan Uraloğlu; “Emekliler maaşlarını hangi ödeme kuruluşundan alacaklarını kendi tercihleri doğrultusunda serbestçe belirleyebilmektedir” diye yanıt verdi.

'PTT BANKACILIK KANUNU TABİ DEĞİLMİŞ'

CHP’li Pala, Bakan Uraloğlu’nun yanıtı üzerine yaptığı açıklamada: “Bakan soru önergesine verdiği cevapta; emeklilerin maaş ödemelerini alacakları kurum için kişisel tercihlerine göre karar verebileceğini açıklıyor, ancak aynı yanıtta 853 yerleşim yerinde herhangi bir banka şubesinin olmadığını da belirtiyor. Resmi verilerin de ortaya koyduğu üzere, PTT’den emekli maaşlarını alan emeklilerin çoğunluğu, yaşadıkları yerde herhangi bir banka şubesinin olmaması yani bir zorunluluk nedeniyle PTT’den maaşını alıyor, burada bir tercih değil bir zorunluluk söz konusu. 360 bin 55 emekli, 15 aydır emekli maaşları için promosyon ödemesinden yararlanamıyor. 7 yıl boyunca emeklilere promosyon ödemesi yapan PTT, 15 ay önce Bankacılık kanununa tabi olmadığını fark etmiş ve promosyon ödemesi yapmayı kesmiş. Bu durumun PTT’nin Türkiye Varlık Fonu’na devri ile ilişkili olup olmadığını Bakan Uraloğlu’na sordum, ancak Sayın Bakan bu soruya yanıt veremedi. 2023 yılına kadar PTT tarafından emeklilere promosyon ödemesi yapılıp, sonrasında ödemenin kesilmesinin ikna edici ve tutarlı bir açıklaması yok. 360 bini aşkın emekli yurttaşımız 15 aydır emekli maaşı promosyonundan yararlanamıyor. Bugün ülkemizde emekliler zaten AKP’nin emekçileri ve emeklileri yok sayan kötü ekonomik politikaları nedeniyle açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edilmiş durumda. Bakanlık, ivedi olarak, PTT’den maaş almak zorunda kalan emeklilere geçmiş 15 aylık dönemi de içerecek biçimde promosyon ödemesi yapmak üzere düzenleme yapmalıdır” dedi.

Etiketler kayıhan pala chp ptt