Kavala'nın tahliyesini isteyen hakim: Ölçülü olmayan tutukluluğun devamı görüşüne katılmıyorum

Osman Kavala'nın tahliyesi yönünde oy kullanan hakim, gerekçesinde "Sanığın duruma göre ölçülü olmayan tutukluluğun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmayarak tahliyesi kanaatindeyim" dedi.

İş insanı Osman Kavala tutuklu olarak yargılanıyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çarşı Davası ile birleştirilerek üçüncü kez açılan Gezi Parkı Eylemleri Davası'nın ikinci duruşması bugün görüldü. Mahkeme oy çokluğuyla iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Ocak 2022'de görülecek. 

BBC Türkçe'den Esra Yalçınalp'in haberine göre, hakim Kürşat Bekdaş, mahkeme başkanı ve diğer üye hakimin aksine Kavala'nın tahliyesi yönünde oy verdi. 

Bekdaş karşı oy gerekçesinde delilerin toplanmış olduğunu, sanığın delil karartma ihtimalinin bulunmadığını belirtti. Uzun tutukluluk süresine dikkat çeken Kürşat Bekdaş gerekçede şu ifadelere yer verdi: 

"Sanığın savunmasının alınmış olması, delillerin toplanmış olması, dosya kapsamı, delil durumu, dosyanın geldiği aşama, bu aşamadan sonra sanığın delil karartma ihtimalinin olmaması, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, tutukluluğun bir tedbir oluşu, tutuklulukta istenen amaca adli kontrol tedbirlerinden bir veya birkaçının uygulanması ile ulaşılabileceği, değerlendirilerek sanığın duruma göre ölçülü olmayan tutukluluğun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmayarak, sanığa uygulanacak ölçülü bir veya birkaç adli kontrol tedbiri ile tahliyesi görüşü ve kanaatindeyim."