Kavala'nın avukatının talebi kabul edildi, Gezi Davası'nda mahkeme heyeti değişti

Gezi Davası'nda yeniden yargılama talebini değerlendirecek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti değiştirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gezi Parkı ve Osman Kavala dosyalarına bakan 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeni başkan atandı ve heyette değişikliğe gidildi. Yeniden yargılamaya bakacak heyetin başına Şenol Kartal atandı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Gezi Davası'nda yeniden yargılama talebine karar verecek heyetin değiştiğini duyurdu. İsmail Saymaz'ın Sözcü TV'de aktardığı bilgilere göre Osman Kavala'nın avukatı Hilal Zengin Gezi Parkı yargılamasının karar heyetinde yer alan başkan ve üyelerin yeniden yargılama talebine bakacak mahkeme heyetinde yer almaması talebinde bulunmuştu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Mayıs'ta bu talebi kabul etti ve yeni bir heyet oluşturulmasına karar verdi.

Bu karara göre ilk yargılamayı yapan ve ceza kararlarının altında imzası bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyelerinden Mesut Özdemir ve Murat Bircan heyetten çıkartıldı.

24. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şenol Kartal, başkan olarak görevlendirildi. Yeni heyette, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yer alan ancak Gezi Parkı davasının karar duruşmasına katılmayan hakimlerden Mücahit Kemal Yamak ve Enes Duman ise üye hakim olarak yer aldı.

Osman Kavala'nın yeniden yargılama talebini yeni oluşturulan bu heyet değerlendirecek.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

İş insanı, hak savunucusu Osman Kavala’nın avukatlarından İlkkan Koyuncu bianet’e yaptığı açıklamada, “Sadece heyet değişikliği oldu, tahliye gibi bir durum söz konusu değil. Osman Kavala’nın yeniden yargılanmasına ilişkin yapılan başvuruya bu heyet bakacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Avukat Gül Çiftçi de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gezi Parkı Davası’nda yeniden yargılama talebinin arından davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkeme Heyeti değiştirildi. Değişiklik, CMK’nın 23’üncü maddesinde yer alan “Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hâkim, aynı işte görev alamaz” hükmü gereği yapıldı. Dava sürecinin başından bu yana dediğimiz gibi; hukuk bir siyasi hesaplaşmanın öznesi olamaz. Gezi Davası’ndaki tüm sanıkların yeniden yargılanma talebi kabul edilmeli, adalet yerini bulmalıdır” dedi.

 

NE OLMUŞTU?

Gezi Davası tutuklusu Osman Kavala'nın avukatı Hilal Zengin, 3 Mayıs 2024 tarihinde yeniden yargılama için üçüncü kez dilekçe verdi. Zengin dilekçesinde, Kavala'nın ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs’ suçundan ceza verildiğini ancak 16 Nisan 2017’deki referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğini, başbakanlığın ve bakanlar kurulunun kaldırıldığını, dolayısıyla mağdurun ortadan kalktığını belirtti.

Kavala’nın avukatlarının dilekçesi, Gezi Parkı Davası’nda yeniden yargılamanın ve tahliyenin önünü açabilir."

ABDULKADİR SELVİ KÖŞESİNDE YAZMIŞTI

Abdulkadir Selvi, 17 Nisan'da kaleme aldığı köşesinde Osman Kavala ile Gezi Davası tutuklularının hapiste tutulmasının Türkiye'ye ve AK Parti'ye bir faydasının olmadığını belirtirken, "Artık iklimin değişmesi ve baharın gelmesi gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Selvi'nin yazısına ise MHP'den tepki gelmiş, Bahçeli, Abdulkadir Selvi'ye de sert sözlerle yüklenmişti. Bahçeli, "Emin olunuz bu şahıs, doğrudan doğruya 'Osman Kavala serbest bırakılmalıdır' dese daha tutarlı ve omurgalı olurdu" demişti.

 

 

(HABER MERKEZİ)