Kassam Tugayları video yayınlamıştı: İsrailli rehinenin ölümü doğrulandı

Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın bir video yayınlayarak İsrail'in rehine kurtarma operasyonunda öldüğünü iddia ettiği Sahar Baruch'un ölümü Rehine Aileleri Platformu'nca doğrulandı.

Fotoğraf: Rehine ve Kayıp Aileleri Platformu
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hamas'ın bir video yayınlayarak İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) 8 Aralık Cuma günü Gazze'de düzenlediği rehine kurtarma operasyonu sırasında öldüğünü iddia ettiği 25 yaşındaki Sahar Baruch'un hayatını kaybettiği doğrulandı.

Haaretz'in haberine göre, Kibbutz Be'eri ve Rehine ve Kayıp Aileleri Forumu'ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim'de Hamas tarafından evinden kaçırılan Baruch'un ölümünün büyük bir üzüntü ve kalp kırıklığıyla duyurulduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca yapılacak olası bir rehine anlaşması durumunda Baruch'un cesedinin iadesinin istenmesi talep edildi. Baruch'un ne zaman ve nasıl öldüğüyle ilgili ise bilgi paylaşılmadı.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Videonun yayınlanmasının ardından İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) de bir açıklama yaparak bir ordu temsilcisinin Sahar Baruch'un ailesinin evine giderek videonun yayınlanmasıyla ilgili kendilerine bilgi verdiğini belirtmişti.

Açıklamada, Hamas'ın rehinelerin güvenliğinden sorumlu olduğu ifade edilmiş, Hamas'ın 'İsrail vatandaşlarına ve dünyaya karşı psikolojik terör uygulamaya çalıştığı' öne sürülmüştü.

KASSAM TUGAYLARI: ESİR ASKER OPERASYONDA ÖLDÜ

İsrail ordusu, dün yaptığı açıklamada da Gazze'de Hamas'ın elindeki rehinelerin kurtarılması için gerçekleştirilen operasyonun başarısız olduğunu doğrulamış ve bu esnada iki askerin ağır yaralandığını duyurmuştu.

İsrail ordusunun açıklamasıyla eş zamanlı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları da başarısız kurtarma girişimine ilişkin video yayımlamıştı. Videonun başında, İsrail güçlerinin başarısızlıkla sonuçlanan girişiminde, Sahar Baruch isimli İsrailli askerin öldüğü, onu kurtarmak için gelenlerin de öldüğü ve yaralandığı belirtilmişti.

'İSRAİL GÜÇLERİ, AMBULANSLA SIZMA GİRİŞİMİNDE BULUNDU'

Açıklamada, İsrail güçlerinin, gece 02.30'da rehine askerin olduğu yere, uluslararası savaş hukukunu ihlal edecek şekilde ambulans kullanmak suretiyle sızma girişiminde bulunduğu, bunun farkına varılmasının ardından sızan güçlerle çatışmaya girildiği kaydedilmişti.

Videoda, sızma girişiminde bulunan İsrail askerlerine ait olduğu belirtilen kan izlerinin ve yine onlardan ele geçirilen askeri teçhizatın görüntüsü ile Baruch'un cesedinin görüntüsüne yer verilmişti. (DIŞ HABERLER)