Kartal Şehir Parkı'na 17 katlı bina yapılacak

İstanbul'un Kartal ilçesindeki Şehir Parkı'nı ortadan kaldıran imar planının iptal edilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni plan hazırladı. Buna göre, parka 17 katılı bina inşa edilecek, Çavuşlu Mahallesi'ne Millet Bahçesi yapılacak.

Kartal'da iptal edilen imar planının yerine yenisi hazırlandı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Kartal Şehir Parkı’nı ortadan kaldıran imar planının mahkemece iptal edilmesinin ardından yeniden imar planı hazırladı. Yeni plana göre parka 17 katlı konut dikilecek.

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucunda İstanbul 10. İdare Mahkemesi 2018 yılında “Kartal Şehir Parkı”nı ortadan kaldıran imar planı değişikliğini iptal etti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burası için yeniden harekete geçti.

ESKİ TAŞ OCAĞI ARAZİSİ 'MİLLET BAHÇESİ' OLACAK

Bakanlık, 174 bin 600 metrekare büyüklüğündeki Kartal Soğanlık Mahallesi’nde bulunan “Kartal Şehir Parkı” arazisine karşılık, Çavuşlu Mahallesi’nde bulunan 315 bin metrekare büyüklüğe sahip eski taşocağı arazisini “Millet Bahçesi” olması için imar planı hazırladı.

“Millet Bahçesi” planı ile “Kartal Şehir Parkı” alanını ticaret ve konut alanına açan planı yeniden devreye sokan imar planı, 20 Kasım 2020 tarihine kadar, itirazların alınması için askıda kalacak.

Kartal Anadolu Adalet Sarayı’nın doğusunda bulunan “Kartal Şehir Parkı” proje alanına yeni plana göre ticaret ve konutların yer aldığı 17 katlı inşaatlar yapılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Söz konusu planlama çalışması, daha önce planlama alanına ilişkin Bakanlığımızca onaylanan ve yukarıda özetlenen imar planlarına ilişkin mahkemelerce alınan iptal kararlarının icaplarının yerine getirilmesi sebebi ile hazırlanmıştır." denildi. (ANKA)