Karamollaoğlu: Altılı Masa'da bugün adaylık konusu mutlaka açılır

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, bugünkü Altılı Masa toplantısında adaylık konusunun mutlaka açılacağını söyleyerek, "Altılı Masa’dan biri de olabilir, dışarıdan da olabilir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin oluşturduğu Altılı Masa, bugün Gelecek Partisi’nin ev sahipliğinde 10'uncu kez toplanacak. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, toplantı öncesi gazeteci İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı. Karamollaoğlu, adaylık konusunun bugünkü toplantıda mutlaka açılacağını söyledi.

"Mühim olan, seçilme şansı yüksek bir aday olmalı" ifadelerini kullanan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

"Altılı Masa’da adaylık konusu açılır mı?

Bu konu mutlaka açılır. Gündeme gelir. Türkiye’nin gündemine bu kadar girdikten sonra orada hiç konuşulmaması olmaz.

Daha önce açılmadı değil mi?

Yok, başkanlık genelde konuşulmadı. Arada sırada söylenmiş olması, konuşulduğu manasına gelmez.

Bu kez?

'Ne yapalım' diye düşünülür en azından.

İki ihtimalden söz ediliyor. 'Altılı Masa’dan biri olsun' ya da 'Altılı Masa’nın liderleri adaya karar versin.' Hangisine sıcaksınız.

Altılı Masa’dan biri de olabilir, dışarıdan da olabilir. Biz 'İlle de genel başkanlardan biri olsun' demedik. Ama 'Genel başkanlar olamaz' da denmedi. Mühim olan, seçilme şansı yüksek bir aday olmalı.

Son demecinizde 'Kılıçdaroğlu’nun şansı yüksek' dediniz.

Anketler öyle gösteriyor. Anketlerde ileri sürülen diğer arkadaşlar da Tayyip beyin önünde gözüküyor. Kılıçdaroğlu da önde. Fakat bu konular hiç görüşülmediği için olur mu olmaz mı tarzında değerlendirme yapmayı doğru bulmadım.

Yavaş ve İmamoğlu’nu zayıf bulduğunuz düşünüldü.

Öyle de demedim. Onlar da önde gözüküyor. Ama İmamaoğlu’nun görevden alınması noktasına gelirse, “Tayyip bey alır görevden,” o manada söyledim. O yanlış anlaşıldı belki. Öyle bir noktaya geldik ki, adalet mekanizması, onun kararları dışında karar almaya cüret edemiyor.

Çoklu aday ihtimaline nasıl bakıyorsunuz?

Sıcak bakmıyorum. Bir aday üzerinde ittifak sağlanmalı."

KAYNAK