Kanalizasyondan taşan su 2 eve doldu

İstanbul'da aynı mahalledeki 2 evi kanalizasyondan taşan su bastı. Mahalleli yol çalışmasının kanalizasyonu tıkadığını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'un Maltepe ilçesinde tıkanan kanalizasyon giderleri sebebiyle iki ev sular altında kaldı. Zümrütevler Mahallesi'nde gerçekleşen olayda iddiaya göre, yol bakım ekiplerinin asfalt çalışmaları tıkanıklığa neden oldu. 

İstanbul genelinde yer yer etkisini gösteren sağanak yağış sebebiyle de mahallede kanalizasyondan taşan su iki farklı binada bulunan evlere doldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne (İSKİ) bağlı ekipler, vidanjör yardımıyla dairelerdeki suyu tahliye etti. 

'KANALİZASYONDAN PARKE TAŞI VE ÇOK BÜYÜK BEZ PARÇALARI ÇIKTI'

Bir daire sakini "Şu an daireyi dize kadar su bastı. Biz kendi imkanlarımızla suyu atmaya çalışıyoruz. Zararımızı kim karşılayacak bilmiyoruz. Dairenin içerisindeki bütün eşyalarımız kullanılamaz hale geldi" diye konuştu.

Başka bir mahalleli Uğur Bal, "Yaklaşık 20 gündür bir kanalizasyon çalışması yapılmıştı. Çalışma sonlandı. Şu an asfalt döküldü. Fakat kanallar tıkalı bırakıldığı için su gitmedi ve komşularımızın evini komple su bastı. Komşularımız çok mağdur. Evlerindeki tüm eşyalar kullanılamaz hale geldi. Bunun sorumlusu kimdir? Bunun ortaya çıkıp komşumun mağduriyetinin giderilmesini istiyorum. Bizim isteğimiz bu. Şu an komşumun dairesinde yaklaşık 1 metrenin üzerinde su var. Bu olayın kamuoyunda ses getirmesini istiyoruz. Temizlenen ve bir sürü taş parçası çıktı arkadaşların yaptığı temizlemelerde. Asfalt parçası çıktı. Bu maddeler kanalı tıkadığı için su geri gelip komşumuzun evini bastı. Yaklaşık 1 buçuk metre su. Evdeki hiçbir eşyaları kullanılabilir vaziyette değil. Perişan vaziyetteler" ifadelerini kullandı.

Evini su basan Yunus Doğan da, "Burada yaklaşık 20 gündür süren bir çalışma var. 20 günün sonunda bugün bitirir gibi oldular. Bitirdikten sonra bizim evin balkonundaki kuyusundan su basmaya başladı. 3 saattir ilgililere ulaşmaya çalışıyoruz. Kimse gelip bize yardımcı olmadı. Dizime kadar sularda kaldım. Affedersiniz pislik içindeyim. Evde kullanılacak hiçbir eşya kalmadı. Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinası hatta televizyona kadar su geldi. Kendi imkanlarımızla suyu tahliye etmeye çalıştık, edemedik. 3 saatin sonunda İSKİ'den vidanjör geldi. Anca açmaya başladılar. Yaklaşık 70-80 bin liralık hasarımız var. Biz kirada oturuyoruz, çok bir para kazanmıyoruz. Bu zararı karşılama gibi bir şansımız olmadığı için ne yapacağımızı bilmiyoruz. Zararımızı kim karşılayacak? Bilmiyoruz. Nereye başvurmamız gerekiyor? Bilmiyoruz. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Bize yardımcı olunmasını istiyoruz" dedi. (DHA)