Kamu-Sen eylemde: Bütçeden hakkımızı istiyoruz

Kamu-Sen, ek zam ve refah payı talebiyle sokağa indi. Tüm illerde eş zamanlı yapılan açıklamada, “Bütçeden hakkımızı istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen, eş zamanlı olarak tüm illerde "Bütçeden hakkımızı istiyoruz" sloganıyla sokağa çıktı. Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler kapsamında kamu görevlilerinin ve emeklilerin talepleri için bir araya gelen sendika üyeleri, Ankara Ulus meydanında toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

İktidara ek zam, refah payı, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro gibi talepler sunan sendika üyeleri, "Ekonomiye can, memura zam", "Bütçeden hakkımızı istiyoruz" dövizleri taşıdı.

‘MEMURUN İDAM FERMANINI İMZALAYANLAR ŞİMDİ TİMSAH GÖZYAŞI DÖKÜYOR’

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Ankara’da yaptığı basın açıklamasında; 10 yıldır memur maaşlarının enflasyonun dahi altında kaldığını ve sürekli eridiğini söyledi. Bu durumun küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldığına dikkat çeken Kahveci, şöyle konuştu:

"Memurlarımız ve emeklilerimiz, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay öce, önümüzdeki yıl için yüzde 5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor. Biz, o zaman da, 'Bu artış ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Seyyanen zam içermeyen, refah payı getirmeyen bir zam, en iyi ihtimalle sıfır zamdır. Gelin bu metne imza atmayın!' diye çağrıda bulunduk. O zaman, memurun idam fermanını imzalayanlar, şimdi çıkmış timsah gözyaşı döküyorlar.”

‘BİR YILDA MEMURUN ALIM GÜCÜ AYLIK 1087 TL AZALDI’

Yalnızca bir yıl içerisinde memurun zorunlu giderlere karşı alım gücünün aylık tam 1087 lira eridiğini ifade eden Kahveci, “Bu erime memurun alacak hanesinde dururken, yüzde 35-40'lara dayanan gerçek enflasyon karşısında memur ve emekli, yüzde 5+7 zam ile 2022 yılını tamamlayamaz. Yani bu şartlar altında 2022'de memura gerçek anlamda hiç zam yapılmayacak, maaşlar mum gibi erimeye devam edecektir. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Suya yazılan vaatler karın doyurmuyor. 2022 için bütün maaş artışlarının gözden geçirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘MİLYONLARIN UMUTLARINI BOŞA ÇIKARMAYA KİMSE CÜRET ETMESİN’

Kahveci, “Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz” dedi ve ekledi:

“Sayın bakanın 'Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözünün gerçekleşmesini bekliyoruz. Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin daha başlamadan geçersiz kaldığı gün gibi aşikardır. Gelin çok geç olmadan memurun ve emeklinin bütçesindeki bu yangını ek zam ve refah payı uygulaması ile söndürün. Ekonomik olarak zor günler geçiren milyonların umutlarını boşa çıkarmaya hiç kimse cüret etmesin ve derhal ek zam ve refah payı hayata geçsin."