Kalın: Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine kapıyı kapatmıyoruz

Ankara'nın iki ülkenin NATO üyeliğine 'kapıyı kapatmadığını' söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Temelde bu konuyu Türkiye'nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliğine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'nın iki ülkenin NATO üyeliğine 'kapıyı kapatmadığını' söyledi. Finlandiya ve İsveç ile müzakere yapılması gerektiğini belirten Kalın, özellikle Stockholm'de kaydedildiğini söylediği 'terör eylemlerinin' önlenmesi gerektiğini aktardı.

'MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÜNDEME GETİRİYORUZ'

İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için 'misafirhane haline geldiğini' söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına değinen Kalın, Reuters haber ajansına konuştu. Kalın, "Kapıyı kapatmıyoruz. Ancak temelde bu konuyu Türkiye'nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

'SOMUT ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şöyle devam etti: 

"Yapılması gereken açık: PKK çıkışlarının, faaliyetlerinin, örgütlerinin ve bireylerin bu ülkelerde var olmasına izin vermeyi bırakmaları gerekiyor. NATO üyeliği bir süreçtir. Bu süreç içinde bu konunun net bir şekilde ortaya konması, aydınlığa kavuşturulması ve somut adım atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıkça da süreci hep birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz. Ancak bu, tüm müttefiklerin yanı sıra İsveç makamlarının dikkatine sunmak istediğimiz ilk nokta. Elbette İsveçli meslektaşlarımızla müzakere yapmak istiyoruz." (DIŞ HABERLER)