Kaftancıoğlu: Yurt sorunu yoktur diyenler yatak taşıyor

İstanbul'da 44 öğrenciye 1 yurt yatağı düştüğünü söyleyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "'Yurt sorunu yoktur' diyenlerin yurtlara ek yatak taşıdığını görüyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beşiktaş'ta yapımı iki yıldır tamamlanmayan Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nun önünde açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul'da 44 öğrenciye 1 yurt yatağı düştüğünü belirterek "'Yurt sorunu yoktur' diyenlerin dün Gaziosmanpaşa'da bir devlet yurduna, pandemi koşullarına rağmen ek yatak taşıdığını görüyoruz" dedi.

Kaftancıoğlu, "Kanal İstanbul gibi onlarca ucube projelere milyonlarca lira yatıranlar, öğrencilerimizin eğitimi için hiçbir şey yapmamışlar" ifadelerini kullandı.

'1 MİLYON 459 BİN ÖĞRENCİ İNTERNET ERİŞİMİNE SAHİP DEĞİL'

Uzak eğitimde yaşanan sıkıntılara değinen Kaftancıoğlu, "Türkiye, Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. İktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaları başlatması gerekmektedir" diye konuştu.

'İHTİYAÇ DUYULAN 101 BİN YARDIMCI HİZMET PERSONELİ HALA ATANMADI'

Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken, yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkardığını söyleyen Kaftancıoğlu, "Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanmamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na ek kaynak aktarımı yapılabilir. Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullarda farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, Saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar; çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılamamaktadır" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)