Kadirova’nın dosyası 18 aydır AYM'de: Ünal, milletvekili olduğu için mi böyle oluyor?

AYM, AK Partili Şirin Ünal’ın evinde 2019'da ölü bulunan Nadira Kadirova'nın dosyasına ilişkin bir karar açıklamadı. Kadirova'nın ağabeyi, "Ünal, milletvekili olduğu için mi böyle oluyor?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan ve 23 Eylül 2019'da Ünal’ın evinde ölü bulunan Nadira Kadirova'nın dosyasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi (AYM), 18 aydır karar açıklamadı. Ailenin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, "Yürütülen soruşturmada toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM’nin bu eksiklikleri göreceğini, yeterince incelenme yapılmadığı için bir hak ihlali kararı vereceğini ve davanın yeniden görüleceğini umuyorum" dedi.

'UMARIM SİYASİNİN İSMİNİN GEÇMESİ KARARIN GECİKMESİNDE ETKEN DEĞİLDİR'

Birgün’den İsmail Arı'ya konuşan Doğan, "Nadira Kadirova dosyası AYM’de son aşamaya geldi. Çünkü son olarak Adalet Bakanlığı bir savunma yaptı ve ben de bu savunmaya cevap verdim. Şu an itibarıyla AYM’nin atacağı tek adım kararını açıklamaktır. Diğer tüm süreçler tamamlanmış durumda. Ne zaman karar verileceği ve bu kararın ne zaman açıklanacağı da AYM’nin yetki ve takdirinde. Kadirova’nın ölümünün üzerinden iki yıldan fazla zaman geçti, artık kararın gecikmeden verileceğini ümit ediyorum. Olayda bir siyasinin isminin geçmesi, AYM’nin karar vermeyi geciktirmesinde bir etken değildir umarım” ifadelerini kullandı. 

'SORUŞTURMADA BİRÇOK EKSİK VAR'

Prof. Dr. Doğan, şöyle devam etti: “Yürütülen soruşturmada toplanmayan deliller ve birçok eksik inceleme var. AYM’nin bu eksiklikleri göreceğini, yeterince incelenme yapılmadığı için bir hak ihlali kararı vereceğini ve davanın yeniden görüleceğini umuyorum. Bizim isteğimiz davanın ülkedeki yargı mekanizmalarıyla çözüme kavuşturulması; ama eğer beklentimizin tersi bir durum olursa Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de taşıyacağız.”

'KARDEŞİMİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLANLAR HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALSIN'

Nadira Kadirova’nın ağabeyi Muhammet Ali Kadirov ise, “Artık yeter. Kardeşimin ölümünün üzerinden tam 2 yıl 2 ay geçti. Şirin Ünal, milletvekili olduğu için mi böyle oluyor? Söyleyecek söz bulamıyorum. Türkiye halkının bize destek olmasını bekliyoruz. Artık adalet yerini bulsun. Kardeşimin ölümüne neden olanlar hak ettikleri cezayı alsın” dedi.

Kadirova’nın şüpheli ölümüne yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, ölümünden yaklaşık 5 ay sonra, 2 Mart 2020’de takipsizlik kararı verilerek kapatılmıştı. Savcılık kararında, Kadirova’nın olay öncesinde intihara karar verdiği öne sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)