Kadirov: Türkiye'de Çeçen 'şeytan' bulamadım

Çeçen lider Ramzan Kadirov, Türkiye'de Rusya pasaportu taşıyan Çeçenistan kökenli altı kişinin casusluk suçlamasıyla gözaltına alınması hakkında Antalya'da konuştu: "Burada Çeçen şeytan yok."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çeçenistan Cumhuriyeti lideri Ramzan Kadirov, Türkiye'de Rusya pasaportu taşıyan Çeçenistan kökenli altı kişinin gözaltına alınması hakkında açıklama yaptı. Sputnik'in aktardığı habere göre Kadirov, 'Antalya ve ilçelerine gittiklerini ancak Çeçen şeytan bulamadıklarını' söyledi.

Türk istihbarat birimlerinin İstanbul ve Ankara'daki iki adrese yaptıkları baskınlar sonucunda, yabancılara yönelik saldırı hazırladıkları ve casusluk faaliyetleri yürüttükleri gerekçesiyle altı Rusya vatandaşı gözaltına alınmıştı. Sputnik'e konuşan bir emniyet kaynağı, gözaltına alınanların Çeçenistan kökenli olduklarını belirtmişti.

'BURADA GÜZEL İNSANLAR VAR, ŞEYTANLAR YOK'

Çeçen lider Kadirov ise bu açıklamaya, Çeçenistan Ulusal Politika, Dış İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bakanı Ahmed Dudayev'in  Instagram hesabından paylaştığı bir video ile yanıt verdi. Dudayev'in yanı sıra blog yazarı Hüseyin Gasanov'la birlikte Antalya, Kemer ve Belek'i ziyaret ettiği görüntülerde Kadirov, "Türkiye'de şeytanların olduğunu söylediler. Ben görmüyorum. Burada güzel insanlar var, şeytanlar yok" dedi.

Dudayev'in "Görünen o ki şeytanlar kaçmış" demesi üzerine Kadirov, "Kaçmışlar" karşılığını verdi. Dudayev, 'Antalya, Kemer ve Belek'i gece gündüz karış karış gezdiklerini', 'daha önce bir şeyler göstereceklerine dair tehditkar ve gülünç açıklamalar yapan Grozniyli kabadayılardan bir tane bile göremediklerini' ifade etti.

PESKOV: BİZE BİLGİ VERİLMEDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, Türkiye'de Rusya pasaportlu altı kişinin gözaltına alınması konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söylemişti. Peskov, "Dürüst olmak gerekirse, bize hiçbir bilgi verilmedi ve herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Eğer onlar gerçekten Rusya vatandaşlarıysa, muhtemelen diplomatik kanallardan veya başka bir şekilde bilgi alırdık. Bu konuda hiçbir şey bilmiyoruz" demişti. (Sputnik)