Kadir Şeker 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi

Konya'da kadına şiddet uygulayan Özgür Duran'ı engellemek isterken kendisi de darp edilen ve çıkan arbedede Duran'ın ölümüne neden olan Kadir Şeker, 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

Avukatları, Kadir Şeker hakkındaki karara itiraz edeceklerini söyledi.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kadir Şeker hakkındaki davanın karar duruşması, bugün Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık 20 yaşındaki Kadir Şeker ile Özgür Duran'ın (32) yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Duruşmada iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı.

Özgür Duran'ın babası Cengiz Duran'ın avukatı Duygu Delibaş, esasa ilişkin savunmasında, "Mütalaaya katılıyoruz ancak indirim oranının, eğer uygulanacaksa alt sınırdan verilmesini talep ediyoruz. Karşı tarafın, olayın bir kaza olduğuna ilişkin savunmaları tutarsızdır" dedi.

Duran ailesinin avukatlarından Furkan Akbulut ise sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

ANNE DURAN: OĞLUM YERE DÜŞTÜĞÜNDE YARDIM BİLE ETMEMİŞ

Özgür Duran'ın annesi Mübeyyen Güner Duran, Şeker'in en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini belirterek, "Bundan 8 ay önce, biri gencecik toprağa gitti, biri gencecik cezaevine gitti diye üzülüyordum. Kadir Şeker'in ailesi bana bir başsağlığı bile dilemedi. Kaza olduğunu savunuyor ama oğlum yere düştüğünde yardım etseydi bir anne olarak bu kadar öfkeli olmazdım" diye konuştu.

KONYA BAROSU: SOSYOLOJİK BİR VAKA

Kadir Şeker'in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, "Kadir, toplumsal, sosyolojik bir vakadır. Asla adam öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Olay anında maruz kaldıkları, tekme, yumruk, boğazının sıkılması neticesi, o anın heyecanı, korku ve paniğiyle hareket etmiştir." dedi.

'BİR KADINA YARDIM ETMEK İSTEDİM'

Kadir Şeker ise savunmasında, yardıma ihtiyacı olan bir kadına yardım etmek için olay yerine gittiğini dile getirererk, "Kimseye zarar verme niyetim yoktu. Kadın iyi olduğunu söyledikten sonra oradan ayrılıyordum ki arkamdan saldırdı, yere düştük. Olay yerinden ayrılırken yaralandığının farkında değildim. Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm" ifadesini kullandı. Son sözü sorulan Kadir Şeker, "çok üzgünüm" dedi.

CEZADA 2,5 YIL İNDİRİM UYGULANDI

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şeker'e "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verdi. Heyet, Şeker'in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürdü.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Kadir Şeker'in avukatı Mustafa Aladağ, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, böyle bir karar beklemediklerini söyledi. Aladağ, karara itiraz için istinaf mahkemesine başvuracaklarını duyurdu. .

NE OLMUŞTU?

Üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat'ta merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi'ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddete uğradığını görünce müdahale etmişti. Şiddet uyguladığı belirtilen Özgür Duran'ı engellemek isteyen Kadir Şeker, sözlü ve fiziki müdahaleyle karşılaşmıştı. 

Kadir Şeker'i bir süre kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış, göğsüne aldığı yara nedeniyle kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ölmüştü.

Polis, olay yerindeki kan izlerini takip ederek Şeker'i, ikamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına almıştı.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Şeker hakkında "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.
(KONYA-AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR