Kadınlardan çağrı: 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz

Kadınlar, bu yıl 19’uncusu gerçekleşecek 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü için çağrı yaptı: “19’uncu yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz.”

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde  İstanbul Taksim’de bir araya gelen kadınlar, Feminist Gece Yürüyüşü için tüm kadınlara seslendi.

“19’uncu 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde 18 yıldır olduğumuz yerdeyiz” diyen kadınların çağrı metni şöyle:

“Geçen sene Taksim’de onbinler olarak bir araya gelip Karaköy’e yürüdüğümüz, sokak sokak meydan meydan sesimizi yükselttiğimiz, birbirimize temas ederek birbirimizden güç aldığımız günden bu yana hem çok şey değişti hem pek bir şey değişmedi. Patriyarkanın, baskının, bıkkınlığın, krizlerin binbir biçimi üzerine bir de pandemi eklenirken bizler bu zor günlerde umutsuzluğa kapılmamak için feminist mücadelemizden güç aldık. Birlikte coşkuyla, öfkeyle en çok da dayanışmayla yan yana durduğumuz anları hatırladık, dayanışmamızın gücünü hatırladık.

Bu yıl da feminist gece yürüyüşümüzde bir araya geleceğiz. Birbirimizi korumak için mesafeli duracağız fakat biliyoruz ki kalabalığımız sokaklardan taşacak. 19’uncu yılda aynı yerde, aynı kalabalıkla; patriyarkaya, nefeslerimizi kesmeye, bizi sürekli baskı altına almaya çalışanlara, bize sürekli neyi yapıp neyi yapamayacağımızı salık verenlere, karşı feminist isyanla buluşuyoruz. Geceler, sokaklar da, meydanlar da, hayatımız da bizim!” (HABER MERKEZİ)