Kadınlar Tünel Meydanı’ndan seslendi: İstanbul Sözleşmesi bizim için bitmedi

Hükümetin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesini protesto eden kadınlar, Beyoğlu'ndaki Tünel Meydanı'nda toplandı. Yürüyüşe izin veren polisler, daha sonra kadınları durdurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye, kadına şiddetle mücadelede en etkili uluslararası araç olarak kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nden bugün (1 Temmuz) itibarıyla resmen çekildi. 40'dan fazla kentte bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+’lar kararı protesto etti.

İstanbul'daki eylem Beyoğlu ilçesindeki Tünel Meydanı’nda düzenlendi. Bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nde inat ediyoruz” pankartını açtı. Kadınlar, “Sözleşme bizim vazgeçmiyoruz”, “Yasalar sokakta yazılır”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

'BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ?'

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla düzenlenen eylemde saat 18.00 itibarıyla bir araya gelindi. Eylemde konuşulan gündem maddelerinden biri de bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kadına şiddete yönelik eylem planıydı. Kadınlar eylem planının zamanlamasına dikkat çekerek “Bugüne kadar neredeydiniz?” diye sordu. Öte yandan eylemde, sözleşmeden çekilme kararında sorumluluğu bulunan herkesin, kadınların şiddete uğramasından ve katledilmesinden sorumlu olduğu belirtildi.

Tünel Meydanı'ndan Taksim'e yürümek isteyen kadınlar, polisin engellemesiyle karşılaştı. Eylem komitesinin istişaresi sonucu “kademeli” yürüyüşe izin verildi. Yaklaşık 300 metre sonra tekrar durdurulan kadınlar, İstiklal Caddesi’nde beklemeye devam ettikleri sırada polise “Aç aç barikatı aç” diye seslendi.

 

Polis, barikatın açılmasını isteyen kadınlara biber gazı sıktı. Gazdan çok sayıda kişi etkilendi.

 

‘İSYANIMIZ YASAKLAMANAZ’

Eylemde yapılan basın açıklamasında “O barikataları kadınların, LGBTİ+’ların değil, istismarcıların önüne çekeceksiniz. O barikatları katillerin önüne çekmeyi size öğreteceğiz” denildi. 

‘ÇOCUK İSTİSMARI SERBEST, KADINLARIN HAKLARINI SAVUNMASI YASAK’

Basın açıklaması şu ifadelerle devam etti: “Bir gece yarısı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekileceğine ferman verenler şimdi bizlerin ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ isyanını yasaklayacaklarmış. İtaat etmiyoruz çağrımız her yerde devam edecek. Pandemi bahanesiyle bizim yürüyüşümüzü engellemeye çalıştılar. Öyle bir ülke ki erkek şiddeti, çocuk istismarı serbest kadınların haklarını savunması yasak. Buna sessiz kalamayız. Bizim yürüyüşümüzü bizim isyanımızı yasaklayamazsınız.” 

"Bize dayatılan toplumsal cinsiyet rollerini reddetmemiz, eşit ve özgür yaşama arzumuz yasaklanamaz. Erkek şiddetinden, devletin şiddetinden uzak yaşama hakkımız, isteğimiz, şiddeti önleyici ve koruyucu politikalar geliştirilmesi talebimiz yasaklanamaz. Her gün nefretle, şiddetle, cinayetle bize dayattığınız kurallara karşı birbirimizden güç alarak büyüttüğümüz mücadelemiz, dayanışmamız yasaklanamaz. Kadınlara ve LGBTİ+’lara yaşam hakkı tanımıyorsanız, o zaman hayat hiç kimse için olağan akamaz! İsyanımız yasaklanamaz.”

İstiklal Caddesi'nde okunan basın açıklamasının ardından Karaköy'e yüründü. Karaköy'de önüne barikat kurulan kadınlar, "Kadınları değil, katilleri engelle" sloganını atarak polis barikatını aştı.  

Binlerce kadının ve LGBTİ+'nın katıldığı eylemden öne çıkan fotoğraflar şöyle: