Kadınlar: Karanlığınıza inat gökkuşağının altında buluşmaktan vazgeçmiyoruz

İzmir'de açıklama yapan kadınlar, “Yok saymanıza inat buradayız demekten, karanlığınıza inat gökkuşağının altında buluşmaktan vazgeçmiyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir'de Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, cinsiyetçi, ırkçı, gerici ve tekçi politikaları protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Karşıyaka Çarşı girişinde düzenlenen açıklamada “Asla yalnız yürümeyeceksin” yazılı pankart taşınarak sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Çocuk istismarını aklatmayacağız”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıldı.

Kadınlar yaptıkları açıklamada, “Hâlâ buradayız, hâlâ susmuyoruz, hâlâ korkmuyoruz, hâlâ itaat etmiyoruz” diyerek, daha güçlü, dirençli ve kalabalık olarak mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi.

'HİÇBİR KADININ KİRPİĞİ YERE DÜŞMEYECEK'

Cinsiyetçi politikalardan, çocuk istismarına ve Taliban ile olan ilişkilere de değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Elinizde silahlar, kalkanlar, coplar... Dilinizde homofobi, transfobi, cinsiyetçi dil... Kalemleriniz katillere, tecavüzcülere ‘indirimler’, Aysel Tuğluk, Ayşe Özdoğan gibi hasta tutsaklara zulüm yazıyor. Siz sahip çıkarken katillere, öz savunma yaptığı için cezalandırmaya çalıştığınız Çilem Doğan’ın yanındayız. Hiçbir kadının kirpiği yere düşmeyecek, bunu böyle biliniz. Kadın ve LGBTİ düşmanı Taliban’la aranızda fark olmadığını biz biliyorduk zaten de, resmi olarak ağırlayınca bir kez daha ele verdiniz tıynetinizi. Tek tek salıverirken istismarcıları, saraylarınızın altında kalırken çocuklarımız, biz hiç vazgeçmeyeceğiz aklatmama ve çocuklarımızın düşlerini karanlığa teslim etmeme mücadelemizden.”

'HALA BURADAYIZ, VAZGEÇMİYORUZ'

Kadınların emeğine sahip çıktıklarını ve hesabını sormak için alanlarda olduklarını vurgulayan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceklerini de belirtti.

Açıklamada, “Katillere sırtını size dayadı, cüretleri arttı İstanbul Sözleşmesi'nden çıktınız diye. Birer sayı değil aramızdan aldıkları kız kardeşlerimiz. Mülteciler, çocuklar ve LGBTİ+’lar, hep birlikteyiz. Siz ne derseniz deyin, ‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz.’ Tek bir kişi eksilmeyene dek devam edecek mücadelemiz” denildi.

Açıklamada mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan kadınlar son olarak şunları söyledi:

“Hâlâ buradayız biz. Savaşa inat barışı, ölüme inat yaşamı, sömürüye inat emeğin hakkını, ırkçılığa inat eşitliği, adaletinizin erkekliğine inat gerçek adaleti savunmaya devam ediyoruz. Kapatmak istediğiniz evlere inat gecelerden, sokaklardan, ayrıştırıcı dilinize inat kız kardeşlikten, yok saymanıza inat ‘buradayız’ demekten, karanlığınıza inat gökkuşağının altında buluşmaktan vazgeçmiyoruz.” (DUVAR)