Af Örgütü: İzmir'de kadın hakları aktivistlerine yönelik sistematik baskılar son bulmalı

İzmir'de İstanbul Sözleşmesi için eylem yapan kadınlara polisin uyguladığı şiddete tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi "Yetkili makamlar, İzmir'de bir süredir her eylemde uygulanan şiddeti derhal, tarafsız ve etkin bir şekilde soruşturmalı, aşırı şiddet uyguladıkları belirlenen kolluk görevlilerinin adalet önüne getirilmesini sağlamalıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ‘İstanbul Sözleşmesi Uygulansın' talebiyle 5 Ağustos 2020'de İzmir’de yapılan eylemde basın açıklamasının ardından yürümek isteyen aktivistlere engel olan polis şiddet uygulayarak 16 kişiyi gözaltına aldı. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi baskı ve gözaltılar hakkında bir açıklama yayımlayarak güç kullanma ve engellemelerin son bulmasını istedi.

Açıklamada, barışçıl protestoya katılanların kolluk görevlileri tarafından aşırı güç kullanılarak gözaltına alınmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek bu hukuksuz ve yasal olmayan uygulamanın bir ilk olmadığı hatırlatıldı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Ece Ünver şunları söyledi:

5 Ağustos’ta İzmir’de kadınlara yönelik şiddetin son bulması ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için gerçekleştirilmek istenen eylemler, bir gece öncesinde geçerli bir mazaret göstermeksizin yasaklandı. 5 Ağustos akşamı ise basın açıklamasını takiben polis müdahalesi gerçekleşti ve eylemde 16 kişi gözaltına alındı. Temmuz ayında ise Pınar Gültekin için yapılan yürüyüşte en az 12 kişi aşırı güç kullanan kolluk görevlileri tarafından gözaltına alınmıştı. Yine benzer bir şekilde 2019 Aralık ayında yapılan Las Tesis eylemleri sonrasında 25 kişinin ifadesi alındı, 24’üne dava açıldı. Barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkı Anayasa ve uluslararası hukukta güvence altına alınmış bir haktır. Barışçıl toplanma ile gösteri yürüyüşü hakkının kullanılmasını garanti altına almak kolluk görevlileri de dahil olmak üzere devletin yükümlülüğüdür.

Yetkili makamlar, İzmir'de bir süredir her eylemde uygulanan şiddeti derhal, tarafsız ve etkin bir şekilde soruşturmalı, aşırı şiddet uyguladıkları belirlenen kolluk görevlilerinin adalet önüne getirilmesini sağlamalıdır. Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen bir devlet olmak yerine, barışçıl protestolar düzenleyen binlerce kadına kulak vermeli ve sözleşmenin hayat kurtarıcı nitelikteki içeriğini hızla uygulamaya almalı. Polis şiddeti de dahil olmak üzere kadınlara yönelik her türlü şiddetin durdurulması için derhal harekete geçmelidir. (HABER MERKEZİ)

İzmir'de kadınlara polis saldırısı: Kolunu kırınİzmir'de kadınlara polis saldırısı: Kolunu kırın