Muratpaşa Belediyesi şiddete karşı ses verdi

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi Meclisi, artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için üzerinde 'töre-namus' cinayetlerinde öldürülen kadınların adlarının yazılı olduğu 6 metrelik Al Yazma Anıtı önünde toplandı. CHP’li ve İYİ Partili kadın üyeler, meclise “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı dövizlerle katılırken Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Şiddeti yaşamımızdan dışlayalım” çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muratpaşa Belediyesi, son olarak Muğla’da Pınar Gültekin, Antalya’da Hatice Şimşek’in katledilmesinin ardından kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılık oluşturmak için belediye meclisini Başkan Ümit Uysal’ın çağrısıyla Al Yazma Anıtı’nda topladı. Muratpaşa Belediyesi’nin destekleriyle Antalya Kent Konseyi tarafından yaptırılan ve üzerinde katledilen 467 kadının adının yazılı olduğu 6 metre yüksekliğindeki yazma formundaki anıtın önünde düzenlenen toplantıya meclis üyeleri tek tek ateşi ölçülerek alındı.

“BİZİM MİLLETE YAKIŞMIYOR”

Gündem görüşmeleri öncesi Başkan Uysal, son bir ay içinde 36 kadının yaşamının erkek arkadaşının şiddetiyle sona erdiğini söyledi. “Bu, bizim milletimizin toplumumuzun uygarlık seviyesine, idealinde olan uygarlık seviyesine, bizim milletimize yakışan bir tablo değil” diyen Başkan Uysal, bütün toplum kesimlerini, kurumları bu konuda adım atmaya davet etti. Bunun bir seferberlik içinde olması gerektiğini dile getiren Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Şiddeti yaşamımızdan dışlayalım. Şiddeti teşvik edici her türlü tutumun dışında olunması gerekir. Şiddeti hoş gören, idare eden, toplumsal yaşamın parçası sayan, farklı alanlardaki şiddeti onaylayan bir yapı asla bu milleti temsil edemez, geleceğe taşıyamaz, insanlarımıza güvenli bir sosyal yaşam sağlayamaz.”

'ANILARI ÖNÜNDE EĞİLİYORUZ'

Herkesi kadına karşı işlenen suçlarda duyarlı olmaya davet eden Başkan Uysal, “Meclisin toplandığı Al Yazma Anıtı’nda işlenen kadın cinayetlerini ardından birçok kez bir araya geldiklerini ve “Bir daha olmasın” dileklerinin, dualarının hep beraber yapıldığını hatırlatan Başkan Uysal, “Ama onlarcası yine katlediliyor. Bu gidişe bir dur dememiz lazım. Kaybettiğimiz bütün kadınlarını önünde saygıyla eğiliyoruz. Muratpaşa halkı olarak acımızı ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

Parti grupları adına yapılan açıklamanın ardından Muratpaşa Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karar bağlandı. (HABER MERKEZİ)