Türkiyeli kadınlar dünya yıldızlarını ayağa kaldırdı: Ne oluyor?

Pınar Gültekin'in erkek şiddetiyle katledilmesinin ardından kadınlar Instagram'da dayanışma kampanyası başlattı. Dünyaya yayılan kampanyaya destek veren oyuncu Evan Rachel Wood, İstanbul Sözleşmesi paylaşımı yaptı: Türkiye'deki kadınlara ne oluyor?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyuncu Evan Rachel Wood, sosyal medya hesabından İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin paylaşım yaptı. Instagram hikayelerinde "Türkiye'deki kadınlara neler oluyor? ve İstanbul Sözleşmesi nedir?" paylaşımı yapan Wood, Türkiye'de artan kadına yönelik şiddete dikkat çekti.

'KADINLAR POLİS VAHŞETİ İLE KARŞILAŞTILAR'

Evan Rachel Wood paylaşımlarında Muğla'da erkek şiddeti sonucu katledilen Pınar Gültekin'den bahsederek, "Sadece 2019 yılında 474 kadın cinsiyete dayalı şiddet nedeniyle vahşice öldürüldü. Covid-19 nedeniyle karantina ve kısıtlamalarla 2020'de sayının daha da artması bekleniyor. Pınar Gültekin en yeni kurbanlardan biriydi, eski partneri tarafından vahşice öldürüldü. 27 yaşındaydı. Türkiye'nin yasal sistemi bu katillere hak ettiği cezaları vermeyerek kadına karşı ihlali meşrulaştırıyor ve normalleştiriyor. Erkekler mahkemede akıllıca giyinerek, dürtü ile hareket ettiklerini veya dindar olduklarını iddia ettikten sonra genellikle daha az ceza alıyor. İronik bir şekilde, kadın grupları Gültekin'in ölümünü protesto etmeye çalışsalar bile polis vahşeti ile karşılaştılar. Kadına yönelik şiddet ve sözde 'namus' cinayetleri Türkiye'de köklü ve yaygın meseleler. Bir araştırmaya göre, 15-60 yaşları arasındaki Türk kadınlarının yüzde 42'si eşi veya partneri tarafından fiziksel veya cinsel şiddet yaşıyor. Hükümet, bunu durdurmaya çalışmak yerine, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmaya çalışıyor" ifadeleri yer aldı.

Wood, İstanbul Sözleşmesi'nin ne olduğunu da paylaşarak, "İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen, Kadına Yönelik Şiddeti ve Aile İçi Şiddeti Önleme ve Bunlarla Mücadele Avrupa Sözleşmesi, Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalanan bir Avrupa İnsan Hakları Anlaşması. Anlaşma, adını kadınlara karşı şiddet olarak nitelendirilen bir dizi suçla aldı. Sözleşmeyi onaylayan devletler; psikolojik şiddet, takip etmek, fiziksel şiddet, tecavüz ve bir kişiyle cinsel nitelikteki rıza dışı eylemlere tüm katılımı açıkça kapsayan cinsel şiddet, zorlanarak evlendirilme gibi suçları cezalandırmak zorundadır" dedi.

Wood, paylaşımını paylaştığı için oyuncu Anna Paquin'e de teşekkür etti.

KADINLAR INSTAGRAM'DA DAYANIŞMA ZİNCİRİNİ BÜYÜTTÜ

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin etkili bir şekilde uygulanması için, sosyal medyada siyah beyaz fotoğraflarını #İstanbulSözleşmesiYaşatır etiketiyle paylaşarak, çevrelerindeki kadınları da fotoğraflarını paylaşmaları için 'challenge'a davet etmişti.

'TÜRKİYE'DEKİ KADINLAR, SİZİ DUYUYORUZ'

Oyuncu Jessica Biel da Instagram hesabından siyah beyaz fotoğrafını paylaşarak, "Bunun gerçekten ne olduğunu anlamak ve öğrenmek birkaç saniyemi aldı. Basitçe söylemek gerekirse, bu, kadınların kadınları desteklemesi için küresel bir hatırlatma, özellikle sesleri duyulmayanlar için (burada ve tüm dünyada). Türkiye'deki kadınlar, yanınızdayız ve sizi duyuyoruz. Ve ABD'deki kadınlar için - bu, birbirimizi korumak için seslerimizi kullanmamız gerektiğine ve kadınları etkileyen meselelere oy vermemize dair bir hatırlatma..." yazdı.

Oyuncu Jennifer Aniston, "Bugün en akıllıca mesajları gönderen hayatımdaki tüm parlak ve güzel kadınlara teşekkür ederim. Gerçeği söylemek gerekirse, bu meydan okumayı gerçekten anlamadım… Ama kim kadınları desteklemek için iyi bir nedeni sevmez! Yani.... meydan okuma kabul edilmiştir!" ifadeleriyle fotoğrafını paylaştı.

İş insanı, moda tasarımcısı, model ve şarkıcı Victoria Beckham da siyah beyaz bir fotoğraf paylaşarak, "Meydan okuma kabul edilmiştir! Kadınları güçlendirmek her zaman VB'nin kalbinde olmuştur.

'HER KADIN KENDİ İÇİN AYAĞA KALKTIĞINDA, BÜTÜN KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMIŞ OLUR'

Oyuncu Selma Blair paylaşımında, "Meydan okuma kabul edilmiştir. 'Her kadın kendi için ayağa kalktığında, muhtemelen bilmeden, iddia etmeden, bütün kadınlar için ayağa kalkar" dedi.

Müzisyen Christina Aguilera da akıma katılarak, "Bu akımın nedenini öğrendikten sonra, birlikte duralım ve her yerde kadınlara yönelik şiddete son verelim. #istanbulsözleşmesiyaşatır" ifadelerini kullandı.

Oyuncu Kate Hudson, fotoğrafını, "Tatlı kız arkadaşlar bana güçlendirici bir not gönderiyor ve destekleyici kadın trenine atlayıp atlamayacağımı soruyor. Meydan okuma kabul edilmiştir" açıklamasıyla paylaştı.

Oyuncu Emmy Rossum, siyah beyaz fotoğraf paylaşarak kadınların birbirine destek olma akımını anlattı ve "Sosyal medyanın “zorluklarının” ardındaki NEDEN'i bilelim ve sevimli siyah beyaz selfieler için olan arzumuzun orijinal amacı silmesine izin vermeyelim. Biri beni bu akımın gerçek sebebi konusunda uyardığı için memnunum" dedi.

'HAYATIMDAKİ TÜM KADINLARA MİNNETTARIM'

Oyuncu Michelle Pfeiffer, siyah beyaz fotoğrafını paylaşarak, “Hayatımdaki tüm kadınlara minnettarım” dedi.

Oyuncu ve TV sunucusu Sofia Vergara, etiketle fotoğrafını paylaşırken, "Kadınlar birbirini desteklediğinde muhteşem şeyler olur. Beni meydan okumaya davet eden herkese selamlar" ifadelerini kullandı.

Nicole Kidman da meydan okumaya karşılık vererek, “Çok cömert, sıcak ve zeki kadınlar tarafından beslendim, sevildim, rehberlik edildim ve yönlendirildim. Size sanatım ve hayatım boyunca elimden gelen her şeyi sunmaya devam edebilir miyim?” notunu düştü.

Oyuncu ve şarkıcı Juliette Lewis, fotoğrafını paylaşarak, "Bulunduğum sanatsal ortam hangisi olursa olsun; Niyetim her zaman mümkün olduğunca derin ve rahatsız edici olmaktı. Hükmetmek ve hepsini yerde bırakmak. Ne dediğimi anlıyor musunuz?" dedi.

'PINAR GÜLTEKİN ONURUNA, KADINLARIN ÖLDÜRÜLMESİNE KARŞI DURALIM'

Oyuncu Eva Green fotoğrafını, "Son zamanlarda akışınızda, takip ettiğiniz kadınların #kadınlarkadınlarıdestekliyor ve #kadınlarkadınlarıgüçlendiriyor tag'iyle siyah beyaz fotoğraf paylaştığını görebilirsiniz. Bu hareketin kökeni Türk kadınlarına olanlardan geliyor. Son yıllarda kadına yönelik şiddet raporları hızla arttı. 2010'dan bu yana 1000'den fazla kadın resmi olarak cinsiyete dayalı şiddet nedeniyle öldürüldü. Bu yıl Türk kadınları için özellikle zor oldu -Bu yıl Türk kadınları için özellikle zor oldu - sosyal medya trollinginin, toksik erkekliğin derinleşmesinin ve Covid-19 krizinin birleşik etkileri zaten hassas olan bir durumu tırmandırdı. Ardından 16 Temmuz'da kayıp olduğu bildirilen bir üniversite öğrencisi Pınar Gültekin geldi. En son Muğla ilinde otobüs beklerken görüldü. Cesedi çıkarıldığında dövüldüğü, boğulduğu ve bir varil içine gömüldüğü ortaya çıktı. Katili tanımlanmış ve gözaltına alınmış olsa da, birçoğu yakında serbest bırakılacağından veya hafif bir ceza alacağından korkuyor - bu, bu kadınları öldüren erkeklerin çoğu için geçerli. Pınar Gültekin onuruna Türkiye'de kadınların öldürülmesine karşı duralım. Türk halkı her gün sosyal medya yayınlarında, gazetelerinde ve TV ekranlarında öldürülen kadınların siyah beyaz fotoğraflarını görmek için uyanıyor. Dayanışma içinde, meydan okuma kabul edilmiştir, bir kadın daha öldürülmesin" sözleriyle paylaştı.

Oyuncu Natalie Portman fotoğrafını şu sözlerle paylaştı: " Hayatımdaki kadın toplulukları ve verdikleri ilham için minnettarım." (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR