Hafize Kurban davası karar aşamasında ertelendi, aile ve kadınlar tepki gösterdi

Denizli'de geçtiğimiz yıl boşanma aşamasında olduğu eşi Hafize Kurban'ı öldürülen Uğur Kurban hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile dava açılan yine ertelendi. Karar aşamasındaki davanın mahkeme heyetinin değişmesi gerekçesiyle ertelenmesine Hafize Kurban'ın ailesi ve kadın örgütleri tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Hafize Kurban'ın eşi Uğur Kurban tarafından öldürülmesiyle ilgili dava, Denizli 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle salona sadece müşteki ve avukatları ile sanık avukatı alındı.

Bu duruşmada kararın açıklanması beklenirken mahkeme heyetinin değişmesi üzerine duruşma 17 Eylül tarihine ertelendi. Davanın karar duruşması olmasını bekleyen Hafize Kurban'ın ailesi ve kadın örgütleri karara tepki gösterdi.

'KATİLİN EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTİYORUM'

Dava sonrası adliye önünde açıklama yapan Hafize Kurban'ın babası Mustafa Balık, "Benim kızım Hafize öldü, 2 gün önce öldürülen Pınar da benim kızımdı. Ben yetkililere sesleniyorum: En başından beri ‘adalete güveniyorum’ dedim. Hâlâ güveniyorum ama yapılması gereken yapılsın. İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı diyorlar. Demek ki bu sözleşme kadınları koruyor. Ben yetkililere güveniyorum. Katilin en ağır cezayı almasını istiyorum" dedi.

'ADALET YERİNİ BULANA DEK BURADA OLACAĞIZ'

Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Ebru Koç Acar, "Kadın cinayetlerinin politik olduğunu, cezasızlığın katilleri cesaretlendirdiğini, siyasal söylemlerle ikinci sınıf kabul edilen kadınların her gün şiddetle burun buruna olduğunu her fırsatta haykırmaktan vazgeçmiyoruz. Bu dava defalarca ertelense de adalet yerini bulana dek burada olacağız. Hafize Kurban için, Pınar Gültekin için, öldürülen tüm kadınlar için, korkusuzca yaşayabilmek için adalet istiyoruz” diye konuştu.

Kadın cinayetlerinde iktidarın sorumluluğuna dikkat çeken Acar, "Biz bu cinayetlerde, İstanbul Sözleşmesi'ni uygulamak yerine tartışmaya açmak yolunu seçen iktidarın sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Katillerin uygulanmayan yasalardan, ceza indirimlerinden cesaret aldığını hepimiz biliyor ve haykırıyoruz. Hafize Kurban cinayeti de tüm kadın cinayetleri gibi güvencesizliğin ve önlemsizliğin sonucudur. Bizleri katletmeye ve sömürmeye ant içmiş bu zihniyetin karşısında sokaklarda, alanlarda, mahkeme koridorlarında haykırmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir” ifadelerini kullandı.

Acar, son olarak kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR