İHD Kadın Komisyonu: İstanbul Sözleşmesi'ne sonuna kadar sahip çıkacağız

'İstanbul Sözleşmesi’ne atılan imzanın geri çekilebileceği' yönündeki açıklamaya tepki gösteren İHD Kadın Komisyonu "Sözleşmeye sonuna kadar sahip çıkacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İktidarın 'İstanbul Sözleşmesi'ne atılan imzanın yanlış olduğu yönündeki yorumları üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) tepki gösterdi. İHD Kadın Komisyonu, bu yöndeki açıklamaların çok tehlikeli olduğunu belirtti.

İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu'nun açıklamasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un “İstanbul Sözleşmesine atılan imzanın geri çekilebileceği” yönündeki sözleri hatırlatılarak şöyle denildi:

“İHD Merkezi Kadın komisyonu olarak, bu açıklamayı toplumsal cinsiyetçi bakış açısının ve kadına yönelik şiddetin daha da artacağı endişesi ile çok tehlikeli buluyoruz. Türkiye, 2011 yılında ‘ilk imzacı devlet’ olarak bu sözleşmeyi imzalamış, meclisin onayından geçirmiş ve sözleşme ile kadına yönelik şiddet alanında birçok ‘yükümlülüğü’ kabul etmiştir. Bu sözleşme devlet tarafından imzalanmış olsa da bugüne dek yeterince uygulanmamış, özellikle yargı makamları, sözleşmeye daima “mesafeli” davranmıştır. Oysa sözleşme, kadınların ve LGBTİ+ birey ve örgütlerin mücadeleleri sonucunda kazanılmış bir haklar bütünüdür."

'ULUSLARARASI SÖZLEŞME İÇ HUKUKUN ÜSTÜNDE'

"Kadına yönelik şiddet, yaşamın hangi alanında yaşanırsa yaşansın, imzacı devletlere sözleşme ile büyük görevler yüklenmiştir. Çok önemli olarak, Sözleşmenin 12. Maddesi, genel yükümlülükler bölümünde taraflara, ‘din, örf, adet, gelenek’ ve ‘sözde namus anlayışının’ kadına yönelik şiddetin, gerekçesi olamayacağını da hatırlatmaktadır. Bilindiği gibi TC devleti, Anayasasının 90. maddesi ile uluslararası sözleşmeleri, iç hukukun ‘üstünde’ kabul etmiştir.”

'KADINA YASAL GÜVENCE SAĞLIYOR'

"Kadına ve LGBTİ+ bireylere yönelik şiddetin bu kadar yoğun yaşandığı bir coğrafyada, İstanbul Sözleşmesi yeterince uygulanmasa dahi, ‘bir yasal güvence’ sağlamaktadır. Sözleşmeden imzanın çekilmesi, devlet eli ile meşrulaştırılan şiddetin arkasında yatan militer ve otoriter anlayışının, giderek güçleneceğini göstermektedir. Bizler insan hakları savunucusu kadınlar olarak, İstanbul Sözleşmesine sonuna kadar sahip çıkacağımızı ve kadın kurtuluş mücadelesini, kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha dile getirmek ve siyasal iktidarı kadınlar adına uyarmak istiyoruz." (HABER MERKEZİ)

Numan Kurtulmuş: İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanması yanlıştıNuman Kurtulmuş: İstanbul Sözleşmesi'nin imzalanması yanlıştı

Bir garip imza hikâyesi: İstanbul SözleşmesiBir garip imza hikâyesi: İstanbul Sözleşmesi