Karşıyaka’da kadınların basın açıklaması: Pandemiyi bahane etme, istismarları önle!

Karşıyaka Çarşı’da Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Kadına yönelik şiddete dair hiçbir önlem almadan ‘Evde kal’ çağrısı yapan devlet, kadınları göz göre göre şiddete mahkum etti, ölüme gönderdi. Birçok kadının koruma kararı ya da sığınak talebi ve diğer şikayetleri işlem yapılmaksızın reddedildi. Biz kadınlar koronadan da erkek şiddetinden de ölmek istemiyoruz," denildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Son dönemde gündeme gelen kadın cinayetleri, tutuklanan kadın aktivistler ve Bekçi Yasası hakkında Karşıyaka’da basın açıklaması düzenlendi. AK Parti’nin ve yargının kadın cinayetlerine karşı tutumunun, “Erkek adalet değil, gerçek adalet için buradayız” sözleriyle eleştirildiği açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için yaşamsal bir önemi olduğu vurgulandı.

Karşıyaka Çarşı’da Kadınlar Birlikte Güçlü imzasıyla yapılan eylem, Tiyatro Sardunya’nın gösterisiyle başladı. Tiyatrocular, önce Karşıyaka İzBan durağından mor fularlar ve çıplak ayaklarla yürüyüşe başladı. Ardından Çarşı’nın öteki ucundaki İş Bankası önünde yaptıkları gösteriyle sonlandırdı. Eylemin devamında kadın cinayetlerine dair açıklamalar yapıldı. Son dönemde erkekler tarafından öldürülen kadınlar hatırlatıldı.

‘AKAN KANIYLA FAİLİNİN ADINI YAZDIRAN ŞİDDETİNİZE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’

“Pandemiyi bahane etme, istismarları önle”, “Evlilikle istismarı önleyemezsiniz” ve “Suçlulara değil, çocuklara sahip çık” gibi dövizlerin taşındığı alanda basın açıklaması, “Erkek şiddetiyle katledilen bütün kadınlar için buradayız” sözleriyle başladı:

“Kadın düşmanı politikalarınız, 6284 sayılı yasayı uygulamayışınız, İstanbul Sözleşmesi'ni uygulamayışınız... bu katillere cesaret veriyor. Yeniden, yeniden erkek şiddetini üretiyorsunuz. Her konuştuğunuzda bizler katlediliyoruz” ifadelerinin ardından, “Şiddetle terbiye edilmeye çalışılan hayatlarımıza, bedenimize, emeğimize, arzularımıza, hayallerimize sahip çıkmak için buradayız. Yaşamak istiyoruz demek için, kadın katillerine, çocuk istismarına, nefret cinayetlerine dur demek için buradayız. Akan kanıyla failinin adını yazdıran şiddetinize tahammülümüz yok. Suskun, yalnız ve çaresiz değiliz. Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz!” sözlerine yer verildi.

‘KADINLAR GÖZ GÖRE GÖRE ŞİDDETE MAHKUM EDİLDİ’

Öte yandan Covid-19 krizi boyunca artan kadın cinayetleri vurgusu yapılarak ‘Evde Kal’ söylemiyle birlikte kadınlar açısından gerekli önlemlerin alınmadığı belirtildi:

“Kadına yönelik şiddete dair hiçbir önlem almadan ‘Evde kal’ çağrısı yapan devlet, kadınları göz göre göre şiddete mahkum etti, ölüme gönderdi. Birçok kadının koruma kararı ya da sığınak talebi ve diğer şikayetleri işlem yapılmaksızın reddedildi. Biz kadınlar koronadan da erkek şiddetinden de ölmek istemiyoruz. Evde kal çağrısı ile yaşamak zorunda bırakıldığımız evlerde güvende değiliz. İşte tam da bu yüzden kadın dayanışma ağlarımızı kuruyoruz, kadın kadının yurdudur diyoruz ve birbirimize tutunarak hayatta kalıyoruz.”

‘Kalktık, Kalkıştık, Geliyoruz’ isimli eylemde, “Güvende değiliz! Evlerimizde maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli! Güvenle evimizde kalabilmek için, şiddete maruz kalmadığımız bir dünya için, evlerin de sokakların da kadınlar için güvenli olacağı zamanlar için buradayız. Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın mücadelemiz!” ifadelerine yer verildi.

‘EVLERİMİZİ GÖZETLEMEYİ AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN’

Basın açıklamasının sonuna doğru, Bekçi Yasasına yer verildi. Son dönemde bekçilere verilen görev ve yetkilerle ilgili olarak “Biz kadınlar özgürlüğümüze müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz, haddinizi bilin, aklınızdan bile geçirmeyin” sözleriyle eleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR