Ankara'da kadınlar gece yürüyüşü de yaptı: Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz!

Ankara'da yüzlerce kadın 8 Mart kapsamında Sakarya Caddesi’ne yürüdü. "Susmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları atan kadınlar, erkek şiddetinde ölen kadınların isimlerini anarak "İsyanımız var" dedi. Kadınlar akşam da Sakarya Caddesi'nde Gece Yürüyüşü'ne gerçekleştirdi.

Müzeyyen Yüce  myuce@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, kadınlar ellerinde dövizler ile alanlara çıktı. Kolej Meydanı’nda “Yaşasın kadın mücadelemiz”, “Kadınlar artık susmayacaklar” “Kadınlar birlikte güçlü”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” sloganları eşliğinde toplanan kadınlar, “Özgürlüklerimize saldıranlara itirazımız var”, “Diyanet bize oradan iki çay kap, devrim yapacağız” “Kadınlar kazanacak, emek kazanacak”, “Nafaka hakkını gasp ettirmeyeceğiz”, “6284 uygulansın” yazılı pankartlar açtı.

Kolej Meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis ekipleri, Zira Gökalp Caddesi üzerinden yapılacak yürüyüşe izin verilmeyeceğini ifade ederek, yürüyüşün Sağlık Caddesi güzergahından yapılmasını istedi. Bu karara tepki gösteren kadınlar “Aç, aç barikatı aç” sloganları attı.

.

YÜZLERCE KADIN ERKEK ŞİDDETİNE KARŞI YÜRÜDÜ

Kadınlar ile polis arasında yapılan kısa süreli müzakere sonrası polisler, grubun Ziya Gökalp Caddesi’ndeki kaldırımdan trafiği aksatmayacak şekilde Sakarya Caddesi’ne yürümesine engel olmadı. Polis koridoru altında kadınlar tarafından çalınan bando eşliğinde yürüyüşe geçen kadınlar, kadın cinayetleriyle ölen Emine Bulut, Ceren Damar, Ceren Özdemir, Şule Cet’in isimlerini “İsyanımız var” sloganı altında haykırdı.

‘ERKEK VURUYOR DEVLET KORUYOR’

Kadınlar, Sakarya Caddesi girişinde polis arama noktası ile karşılaştı. Yürüyüşe katılan kadınlar, alana aranarak alındı. Erkek şiddetine karşı, “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları ile tepki gösteren kadınlar, kadın cinayetlerinin politik olduğunu işaret ettiler.

Ankara Kadın Platformu adına yapılan açıklamada öne çıkan başlıklar şu şekilde:

8 MART’TA İSYANDAYIZ: Kadın direnişleri tüm dünyayı sarıyor. Babasına, kocasına, polisine, devletine inat hayatlarımızın ve haklarımızın elimizden alınmasına izin vermemek, özgürlüklerimizi, emeğimizi ve yaşam alanlarımızı savunmak için 8 Mart’ta isyandayız. 2019 yılında tam 474 kadın katledildi. Yeni yargı paketiyle ‘aile içi şiddet vakaları’ adı altında kadına yönelik şiddet için arabuluculuk getirilmeye çalışılıyor. Buradan uyarıyoruz: İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet bakımından arabuluculuğu ve ulaştırmayı yasaklamaktadır. 6284 sayılı kanun uygulanmak zorundadır. Yasalara uymayan iktidar ve devlet kurumları suç ortağıdır.

BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ: Dersim’de üniversite öğrencisi Gülistan Doku, tam 64 gündür kayıp. Arama çalışmaları sonlandırıldı. Ailesi, arkadaşları ve kadın örgütleri susturulmaya çalışılıyor. Bizler buradan bir kez daha haykırıyoruz; susmayacağız ve olay aydınlatılıncaya kadar hep bir ağızdan sormaya devam edeceğiz: Gülistan Doku nerede? Göçmen işçi Nadira Kadirova AKP’li milletvekili Şirin Ünal’ın evinde sigortasız çalışırken katledildi. Cinayet örtbast edildi. Yine gazeteci Yeldana Kaharman da evinde ölü bulundu. Bu kadınlara ne oldu? Biz bir kişi daha eksilmemek için mücadele ediyoruz.

.

TÜM KADINLARA ÇAĞRIMIZDIR: Aile ve ahlak kılıfı kullanılarak özgürlüklerimize, kimliğimize ve renklerimize saldırıyorlar. LGBTİ+’lar hedef gösteriliyor, onur yürüyüşleri yasaklanıyor. Trans bireyler nefret cinayetleri ile katlediliyor. Bizzat iktidar eliyle hedef gösterilip ötekileştiriliyor ve intihara sürükleniyor. Tüm kadınlara çağrımızdır; emeğimiz, özgürlüklerimiz ve hayatlarımız için yan yana gelelim. Örgütlenelim, direnelim.

SAKARYA’DA GECE YÜRÜYÜŞÜ

.

Kadınlar, akşam da Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Çevrede güvenlik önlemi alan Polis ekipleri, Sakarya Caddesi’ne çıkan sokak başlarına arama noktaları kurdu. Kadınlar, bu noktalardan içeriye üzerleri aranarak girdi. “Patriyarkanın belasıyız, feminist isyandayız” yazılı pankart açan kadınlar, “Kadın kadının yurdudur”, “Kadınlar sokakta, feminizim isyanda”, ” Biz durursak dünya durur” dövizleri taşıdı. Alanda çeşitli şarkılar çalan ve eşlik eden kadınlar, “Patronsuz, bekçisiz bir dünya istiyoruz”, “Yaşasın 8 Mart” dedi.

Sakarya Caddesi’nden yürüyüşe geçen kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganlarıyla Selanik Caddesi güzergahı yeniden Sakarya Caddesi’ne yürüdü.

Birden fazla kadının okuduğu basın açıklamasında satırbaşları şu şekilde:

FEMİNİST İSYANDAYIZ: Umutla, inatla, dayanışmayla buradayız; yan yanayız. Patriyarkanın Belasıyız. Feminist İsyandayız! Biz kadınları, aileye ve eve hapsetmeye çalışan patriyarkanın çocuk – yaşlı – hasta bakımını üstümüze yıkmasına, ev içi emeğimize el koymasına isyanımız var! Bedenimizin, cinselliğimizin erkekler tarafından tahakküm altına alınmasına isyanımız var! Türkiye’deki göçmen ve sığınmacıların yarısından çoğu kadın! Türkiye’de göçmen kadın olmak; yoksulluk demek, emek sömürüsüne, ayrımcılığa, erkek şiddetine uğramak demek. Bu şiddet sarmalına karşı göçmen kadınların yanındayız.

KADINLAR BARIŞ İSTİYOR: Biz kadınlar tüm sınırlara rağmen bir arada durmaya, tüm gücümüzle savaşa, militarizme, ırkçılığa, ayrımcılığa karşı mücadeleye devam edeceğiz” Kürtaj hakkına erişimde karşımıza çıkarılan engellere, nafaka hakkımızın gasp edilmesine, kadın mücadelesinin kazanımı olan 6284 sayılı yasanın değiştirilmesine ve uluslararası sözleşmelere rağmen dini referanslarla kadın mücadelesinin hedef gösterilmesine itirazımız var.

GECELERİ DE SOKAKLARI DA TERK ETMİYORUZ: Biz her alanda var olma mücadelesi veren trans kadınlarız. Biz, “yaşasın kadın kadına aşk” diyen lezbiyen ve biseksüel, kadınlarız! Ankara’da üç yıldan bu yana LGBTİ+ etkinlikleri yasaklı. “Yine de aşk boyun eğmez yasaklara” diyerek, feminist ve LGBTİ+ mücadelesinin birlikteliğinden güç alarak, direnişe devam edeceğiz. Cinsiyetçiliğe, militarizme, savaşa, sömürüye, erkek egemenliğine, homofobiye, bifobiye, transfobiye, devlet şiddetine, erkek şiddetine, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine hep birlikte hayır diyoruz! Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz…

Bu arada Taksim Meydanı’nın polis bariyerlerle kapatılmasına kadınlar, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları ile tepki gösterdi.