Maçka Parkı'nda kıyafet tacizi davasında ceza ertelendi

Maçka Parkı'ndaki bir kadının kıyafetinin gerekçe göstererek parktan çıkarmak isteyen güvenlik görevlisine 3 bin 300 lira adli para cezası verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

DUVAR – İstanbul’daki Maçka Parkı’nda güvenlik görevlisi Savaş İlter’in, Çağla Köse’yi kıyafetini gerekçe göstererek parktan çıkarmaya çalışması nedeniyle açılan dava karara bağlandı. Güvenlikçi Savaş İlter ile Çağla Köse’nin “müşteki-sanık” olarak “hakaret” suçundan yargılandığı davada, İlter’e 3 bin 300 lira adli para cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İstanbul 43’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, müşteki-sanık Savaş İlter ile müşteki sanık Çağla Makbule Köse ve avukatları katıldı. Köse, İlter hakkındaki şikayetinin devam ettiğini belirterek, “Ben küçüklüğümden süren aile baskısından sonra özgürlüğüme kavuştuğum bir dönemde, bu tür bir davranışa maruz kaldım. Ben hakaret etmedim, ‘manyak’ kelimesini sadece ağır tahrik altında kullandım” dedi.

‘BİR KİŞİNİN RAHATSIZ OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

Savaş İlter ise ”Ben kendisine ‘hanımefendi’ diye hitap ettim, bayana ailenin ricasını ilettim. Bana bağırdı ve ‘Güvenlik beni taciz ediyor’ dedi. İnsanların baskısına maruz kaldım, insanlar üzerime yürüdü. Yaklaşık 3 yıldır işsizim, benim burada konuştuğum her şey basında çıkmaktadır” diye konuştu.

Davanın karara bağlanacağı belirtilerek son sözleri sorulan Köse, medya ile hiçbir zaman iletişim kurmadığını, tam tersine medyanın kendisiyle iletişime geçtiğini belirterek, ”Bir kadın varsa bu kadın benim kıyafetimden rahatsız olup Savaş İlter’e gitmişse bu da bir suçtur. Ben parkta tuvaletin önünde tuvalet sırası beklerken, Savaş İlter ve arkadaşları bir motosikletin sahibini arıyorlardı. Bir bayanın benden rahatsız olması ve güvenlik görevlisine haber vermesi söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

İlter ise bir aile rahatsızlıklarından bahsedince ricada bulunduğunu, “Böyle giyinemezsiniz” demediğini, karşı tarafın şahitlerinin de kendisinin bu kelimeleri kullanmadığını söylediklerini öne sürdü.

Mahkeme, İlter’in Köse’ye karşı ”hakaret” suçunu işlediğini belirterek, sanığa 3 bin 300 lira adli para cezası verdi. Sanığın sabıkasız oluşu ve ileride suç işlemekten çekineceği yönünde kanaat oluşması gerekçesiyle mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

”Hakaret” suçundan cezalandırılması istemiyle dava açılan Köse’nin eylemi İlter’in haksız fiiline tepki olarak gerçekleştirdiğine karar veren mahkeme, Köse’ye ceza vermekten vazgeçilmesine hükmetti.

NE OLMUŞTU? 

Maçka Parkı’nda 30 Temmuz 2017 günü, özel güvenlik görevlisi Savaş İlter’in, şort giyen kadınları “Bu kıyafetle parkta dolaşmana izin vermiyorum” diyerek parktan çıkarmak istediği belirtilmişti. Parka gelen polisler ve güvenlik görevlileri parktakilerin tepkisiyle karşılaşmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Savaş İlter’in, kıyafeti nedeniyle Çağla Köse’ye “alenen hakaret” ettiği ve Köse’nin de “aleni tahrik altında güvenlik görevlisine hakaret ettiği” belirtilmişti.

İlter’in “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar, Çağla Köse’nin ise “kamu görevlisine hakaret” suçundan 1 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, her iki kişi de “müşteki” ve “sanık” sıfatıyla yer almıştı. (İSTANBUL/AA)