'Çirkin erkek şikâyeti' iddiası için kadınlardan zoraki özür

'Kadınların sadece çirkin erkeklerin tacizine uğradıklarında şikayetçi olduğunu' iddia eden Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno özür diledi. Moreno, "Bu şekilde anlaşıldıysam özür dilerim" dedi.

DUVAR – Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, ‘kadınların sadece çirkin erkeklerin tacizine uğradıklarında şikayetçi olduğunu’ iddia ederek tepki çekmesinin ardından özür diledi. Lenin Moreno, cuma günü Guayaquil kentindeki bir konferansta söylediği bu sözlerin yanlış anlaşıldığını, amacının “şiddet ya da taciz gibi ciddi önemli meseleyi hafife almak olmadığını” öne sürerek, “Bu şekilde anlaşıldıysam özür dilerim. Kadına yönelik her türlü şiddete karşıyım” dedi.

Moreno konferanstaki konuşmasında ‘erkeklerin sürekli tacizle suçlanma tehlikesi altında olduğunu’ iddia ederek şunları söylemişti: “Kadınlar sık sık taciz şikayetinde bulunuyor. Bu doğru ve iyi ki de böyle yapıyorlar. Taciz vakalarında, kadınları çirkin insanlar kızdırıyor. Yani, çirkin biri yaparsa adı ‘taciz’ oluyor. Ama erkek yakışıklıysa genellikle bunun taciz olduğunu düşünmüyorlar.”

‘BİR KADIN DÜŞMANI TARAFINDAN YÖNETİLİYORUZ’

Çok sayıda kişi, bu sözleri içeren videonun sosyal medyada yayımlanmasından sonra Moreno’ya tepki gösterdi. Bir Twitter kullanıcısı, “Lenin Moreno’ya göre kadınlar, tacizi sadece saldırgan çirkinse rapor ediyor. Kadına şiddeti önleme programında neden 876 bin dolar kesintiye gittikleri şimdi anlaşılıyor. Bunlar için hayatımız değersiz” dedi. Bir başka yorumda ise “Bir kadın düşmanı tarafından yönetiliyoruz” denildi. (BBC Türkçe)