Ceren Damar davasında karar çıkmadı

Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen akademisyen Ceren Damar'ın ölümüne ilişkin davada bugün karar çıkmadı. Dava, 21 Şubat'a ertelendi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in 2 Ocak 2019'da öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından  öldürülmesine ilişkin açılan davanın üçüncü duruşması Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Savcılık makamının bir önceki celse açıkladığı mütalaada "canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "ruhsatsız tabanca bulundurmak" ve "silahla tehdit" suçlarından da 8 yıla kadar hapsi istenen sanık Hikmet hakkında (23), kararın bugün açıklanması bekleniyordu fakat dava ertelendi.

MUSTAFA DAMAR: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN BAŞKA SEÇENEK YOK

Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, “Birçok tanık dinlendi, belgeler açıklandı. Olay net bir şekilde ortaya kondu. Bu cezanın Türk Ceza Kanunu (TCK)'daki karşılığı net şekilde belli. Mütalaada yer aldığı şekliyle; tasarlayarak öldürme, canavarca hislerle ve eziyet çektirerek öldürme, kamu görevlisini yapmakta olduğu kamu görevinden dolayı öldürmekten dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Sanığa indirim alabilmek için kızıma iftira attılar. Ama alamayacaklar. Sanığın geçmişi de suç makinesi. Hangi mahkeme bu kişiye indirim verebilir. O yüzden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından başka bir seçenek görünmüyor. Bu ceza ile bile adalet tecelli etmeyecek" ifadelerine yer verdi.

SANIK AVUKATI'NDAN 4 TANIK ÇIKIŞI: DİNLENMELERİNİ İSTİYORUZ

Sanık Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak, şu ana kadar kamuoyu baskısından dolayı tanık dinletemediklerini belirterek, 4 tanıklarının olduğunu, 3 tanesinin duruşmada 1 tanesinin ise tanık koruma programı kapsamında dinlenmesini talep etti.

SANIĞIN ANNESİ: EŞİME 'SİLAHI TEMİZLE' DEDİM

Bu kapsamda sanık Hikmet'in annesi Hatice Hikmet ifade verdi. Sanık Hikmet'in olay sonrası ilk olarak kendisini aradığını ifade eden Hikmet, "Anne çok kötü bir olay oldu, gelip beni alır mısın?" dedi. Sonra Taurus AVM'de buluştuk. Eşime hemen silahı temizle dedim. Eşim oğlumun üzerinde bulunan silahı ve bıçağı aldı. Telefon da ben de kaldı. Sonra da hemen emniyete giderek oğlumuzu teslim ettik. Benden çamaşır istendi. Ben de Gölbaşına gittim. Telefon da benimle birlikte gitti geldi. O sırada oğlumun telefonu cebimde kalmış. Gece 2'de ifaden alınırken alırız dediler emniyetten" dedi.

HAKİMDEN SANIĞA EMEĞİNİ ANLATAN ANNEYE: TEKNİK KONULARI ANLATIN

Sanık avukatı Vahit Bıçak'ın "Çocuğunuza verdiğiniz emeği anlatır mısınız?" sorusuna hakim tepki gösterdi ve "Teknik konuları anlatın" dedi. Anne Hikmet'in ağlayarak, "Hiçbir şey yapmadıysam bile dağlarda 9 ay karnımda taşıdım" dedi. Hakim, anne Hikmet'in sözlerinin dava ile ilgisi olmadığı söyledi. Bu esnada araya giren Vahit Bıçak, "Mustafa Damar'ın şov yapmasına izin veriyorsunuz" demesi üzerine salondan tepkiler yükseldi.

'MEKTUP DÜŞEN KİTAPLARIN ARASINDAN ÇIKTI'

Ceren Damar'ın avukatı Çetin Arslan'ın "Oğlunuzun intihar mektubunu neden ertesi gün teslim ettiniz, o gün etmediniz?" sorusuna Hatice Hikmet, "Mektubu sonradan gördüm. Ertesi gün aradaki kitaplar yere düştü, mektup da arasındaydı" dedi.

'BU DAVADA BİR TEK SANIĞI YARGILAYAMADIK'

Sanık müdafi Vahit Bıçak, Ceren Damar'ın avukatlarından Uraz Bulut'un olayın doğrudan tanığı olduğu gerekçesiyle bu davada avukatlık yapamayacağını kaydetti. Bıçak, "Biz kendisini tanık olarak dinlemek istiyoruz. O yüzden teknik olarak avukatlık yapamaz" dedi. Avukat Uraz Bulut, "Olay olduğunda ben üniversitede danışmanlık yapmıyordum. Avukat olarak mesleğe başlamıştım. Bu davada Ceren'i yargıladık, aileyi yargıladık. Sıra bana geldi. Bu davada bir tek sanığı yargılayamadık" dedi. Hakim, söz konusu talebin reddine karar verdi.

MUSTAFA DAMAR: BAŞKA BİR KIZIN HAYATINI DAHA KARARTTI

Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, sanığın annesi Hatice Hikmet'e soru yöneltti. Damar, "Katil 2015 yılında başka bir kızın hayatını karartıyor. Kızın mahrem fotoğraflarını yayınlıyorlar ve kız yurt dışına gitmek zorunda kalıyor. Böyle bir olaydan haberdar mısınız?" diye sordu. Anne Hikmet, sorunun bu dava ile ilgili olmadığı gerekçesiyle soruya cevap vermeyi reddetti.

HİKMET'İN DEDESİ: TORUNUM CEREN'İN EVLENME TEKLİF ETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Sanık Hikmet'in dedesi İsmail Elçin, ifade verdi. Torununun sigara dahil kötü alışkanlığı olmadığını ifade eden Elçin, "Ben Afyon'da oturuyorum, olaya şahit değilim. Ama torunum ile haftada iki gün konuşurduk. Bu çocuk, bu olayı nasıl yaptı ben de anlamış değilim. Mutlaka bir nedeni vardır. Hiçbir şey nedensiz olmaz. Torunum bana, akademisyen kızımız için, "Bana evlenme teklifinde bulunuyor dede' dedi.

Hakim, dede Elçin'e, sanığın "Ceren ile ilişkimizden ailemin haberi yoktu' diye beyanı var. Sana söyledi mi?" sorusuna, "Ben dedesiyim. Bana söyledi" dedi.

'CEREN İLE İLİŞKİLERİNİ EYMİR GÖLÜ'NDE KOŞARKEN SÖYLEDİ'

Hasan İsmail Hikmet ile 2008 yılından bu yana tanıştıklarını belirten Yiğit As ise şunları söyledi: "Ceren Damar ile arasındaki ilişkiyi 2 yıl önce Eymir Gölü'nde koşu yaparken dinlendiğimizde söyledi. Kız arkadaşından ayrıldığı için canının sıkkın olduğunu belirtti" dedi.

'OLAY SONRASI BENİ ARADI'

Çetin Arslan'ın, "HTS kayıtlarına göre olay günü yoğun bir telefon trafiğiniz var. Olay günü seni neden aradı?" sorusuna As, "Olay sonrası beni aradı. Hocayı vurduğunu söyledi. Olay öncesi aramadı" dedi.

GİZLİ TANIK TALEBİ REDDEDİLDİ

Sanık müdafinin tanık koruma programı kapsamında dinlenmesini istediği tanık talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Savcı, bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını yineledi. Ceren Damar'ın avukatları, katil zanlısının cezalandırılmasını, hiçbir indirimin uygulanmamasını talep etti.

'GİZLİ TANIK' AÇIK İFADE VERDİ: AYRILDIKLARI İÇİN BASKI GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ

Gizli tanık taleplerinin reddedilmesi üzerine sanık avukatı Vahit Bıçak, sanığın hayatını tehlikeye atarak tanıklık yapacağını söyledi. Bunun üzerine ismi okunan 'gizli tanık' Hasan Aktemir,

"Ben yakın arkadaşıyım. Olay yaşanmadan bir ay önce kahve içerken, bana kız arkadaşı olduğunu söyledi. Ayrıldıkları için sınavlarda Ceren hanımın kendisine baskı uyguladığını söyledi" dedi.

'20 KEZ KATİL, 3 KEZ LAN DEDİ, YARGILAMADINIZ'

Tanıkların dinlenmesinin sona ermesinin ardından Vahit Bıçak, savunmaya yaptı. Bıçak, "Mustafa Damar, sanığın gözaltında korunduğunu belirterek kamu görevlilerini zan altında bırakmıştır. Şahsıma yönelik tehdit, hakaret var. Çok sayıda akademisyen ve kişiler dosyadan çekilmem için özel ziyaretlerde bulunuldu. Şu an da bu sebeple devlet koruması altındayım. Mustafa Damar, 20 kez katil, 3 kez lan dedi. Mahkemeniz, Damar'ın yargılanmasına ilişkin suç duyurusunda bulunmadı. Levent Şenel'in tuttuğu katiller tarafından müvekkilim, 'Levent'in selamı var' diyerek tehdit edilmiştir" dedi.

DAMAR DAVASINDA KARAR ÇIKMADI

Ceren Damar davasında mahkeme heyeti tarafından sanık avukatının soruşturmanın genişletilmesine ilişkin talebi reddedildi. Dava, sanığın esas hakkındaki savunmasını yapması amacıyla 21 Şubat'a ertelendi.

DURUŞMA ÇIKIŞI AÇIKLAMA

Duruşma sonrası avukatlar ve kadın örgütleri açıklama yaptı. Adliye önünde konuşan baba Mustafa Damar, sanık avukatının ifadelerinin bugüne kadar yapılan en rezil savunma olduğunu söyledi. Bir önceki duruşmaya katılmayan avukat Vahit Bıçak'ın bu duruşmaya yalancı şahitler ile geldiğini belirten Damar, adaletin sağlanacağına inancının tam olduğunu söyledi.

VAHİT BIÇAK'A TEPKİ GÖSTERDİLER : REZİL BİR SAVUNMA

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de, Bıçak'a tepki gösterdi. Bıçak'ın bu davanın kadın cinayeti olmadığına ilişkin sözlerini eleştiren Güllü, "Bir erkek bir kadın kopya tutanağına imza atıyor ve sadece kadın akademisyen öldürülüyorsa bu bir kadın cinayetidir" dedi. Özel üniversitelere karşı soruların önceden verildiğine yönelik iddiada bulunduğunu dile getiren Güllü, "Özel üniversitelerde okuyan hukukçular bu kişiye dava açmalı" ifadelerine yer verdi.

DURUŞMAYI ÇOK SAYIDA KİŞİ İZLEDİ

Üçüncü duruşmada tutuklu sanık Hikmet, takım elbiseli ve kıravatlı olarak hazır bulundu. Ayrıca Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, eşi Levent Şenel, taraf avukatları ve sanık avukatları katıldı. Duruşmayı Çankaya Üniversitesi'nden çok sayıda öğrenci ve akademisyenin yanı sıra bazı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.