İzmir’de Gülistan Doku eylemi: Etkin bir soruşturma yürütülmüyor

Kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için İzmir'de eylem yapıldı. Eyleme katılanlar adına ortan açıklamayı yapan Cemile Karakaya, deliller üzerinde yeterli inceleme yapılmadığı, şüpheliye ait telefon ve elektronik cihazlarda inceleme yapılmadığını, şüphelinin anne ve babasını ifadelerindeki çelişkilerin aydınlatılmadığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Dersim'de günlerdir haber alınamayan Gülistan Doku için eylemler sürüyor. "Kadınlar Birlikte Güçlü", 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için İzmir'deki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde eylem yaptı.

Gülistan Doku'nun bulunmasını isteyen kadınlar, yürütülen soruşturmaya yetersiz olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. Polis ablukası altında yapılan eylemde kadınlar, "Gülistan Doku nerede?" pankartı açarak "Erkek adalet değil, gerçek adalet", "Jin, jiyan, azadi" (Kadın, yaşam, özgürlük), "Erkek vuruyor, devlet koruyor" sloganları attılar.

İzmir Kadınlar Birlikte Güçlü adına basın açıklamasını okuyan Cemile Karakaya, soruşturmanın, dosyanın birinci şüphelisi Gülistan Doku'nun erkek arkadaşı Zainal Abarakov'un polis olan üvey babasının görev yaptığı asayiş şube tarafından yürütüldüğünü belirterek etkin bir arama çalışması yapılmadığını ve soruşturmanın etkin yürütülmediğini söyledi.

'ÇELİŞKİLİ BEYANLAR VAR'

Gülistan Doku'nun en son Dinar Deresi mevkii ve Uzun Çayır Baraj Gölü civarında görüldüğünün iddia edildiğini hatırlatan Karakaya, şöyle devam etti:

“Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı 17 ocak 2020 tarihinde Dersim'e giderek arama çalışmaları ile ilgili yerinde incelemelerde bulundu ve Gülistan Doku'nun ailesi, Tunceli Barosu, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı, soruşturmayı yürüten savcı, Munzur Üniversitesi Rektörü ve Tunceli Vali yardımcısı ile görüşerek arama çalışmalarının yetersizliği ile ilgili bir rapor hazırladı. Biz kadınlar kamuoyuyla paylaşılan raporda; soruşturmanın, dosyanın birinci şüphelisi Gülistan Doku'nun erkek arkadaşı Zainal Abarakov'un polis olan üvey babasının görev yaptığı asayiş şube tarafından yürütüldüğünü, şüpheli Zainal Abarakov'un anne ve üvey babasının çelişkili beyanlarının olduğunu ve bu çelişkili beyanların aydınlatılmadığını, biyolojik deliller, eşya ve materyaller üzerinde yeterli incelemelerin yapılmadığını, bu kişiye ait telefon ve teknik cihazlarda arama, cihazlara el koyma işleminin yapılmadığını, soruşturmanın daha çok intihar olma ihtimali üzerinde yoğunlaştığını ve genellikle de suda arama yapılıp karada kısıtlı arama yapıldığını, dolayısı ile etkin bir arama çalışması yapılmadığını, sonuç olarak soruşturmanın etkin yürütülmediğini görüyoruz."

'SORUŞTURMA TARAFSIZ BİR BİRİM TARAFINDAN YÜRÜTÜLMELİ'

Soruşturmanın şüpheli Abarakov'un babasının görev yaptığı birimden alınmasını istediklerini dile getiren Karakaya, taleplerini şöyle sıraladı:

"Kadınlar Birlikte Güçlü olarak; Gülistan Doku ile ilgili araştırma ve soruşturmanın erkek arkadaşı ve dosyanın birinci şüphelisi Zeyinal Abarakov'un polis olan üvey babasının görev yaptığı birimden alınarak tarafsız bir birim tarafından yürütülmesini, Zainal Abarakov'un ailesinin çelişkili beyanlarının aydınlatılmasını, zorla arabaya bindirilme ile ilgili ihbarın kayıtlarda olup olmadığı ile ilgili net bir açıklama yapılmasını, Zainal Abarakov'a ait telefon ve teknik cihazlara el konulmasını, soruşturmanın sadece intihar ihtimali üzerinden değil öldürülme, zorla kaybedilme, özgürlüğünden yoksun bırakılmış olma ihtimalleri de göz önünde tutularak etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini söylüyoruz. İntihar ise intihara sürükleyen nedeni, intihar etmeye zorlanıp zorlanmadığını bilmek istiyoruz. Kadın örgütleri olarak kadına yönelik taciz, tecavüz, yok etme kültürünün normalleştirilmeye çalışıldığının farkındayız." (DUVAR)