Savcı 'meşru müdafaa' dedi, tahliye edilmedi

Şiddet gördüğü eşi Kadir Ören’i öldüren Hülya Halaçkaya’nın üçüncü duruşması görüldü: Savcı meşru müdafaa olduğuna karar verip tahliye istedi, mahkeme heyeti ise tutukluluğa devam kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da şiddet gördüğü eşi Kadir Ören’i öldüren Hülya Halaçkaya’nın 24 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında savcı, “meşru müdafaa” kararı vererek tahliye isterken mahkeme heyeti tutuklulukta devam kararı verdi.

İstanbul Güngören'de 25 Ağustos 2019  tarihinde şiddet gördüğü eşi Kadir Ören’i öldüren Hülya Halaçkaya’nın, 24 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan Halaçkaya ve avukatları Meriç Eyüpoğlu ile Cansu Demir duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Halaçkaya’nın ailesi, maktul yakınları ile çok sayıda kadın örgütü de izledi.

'KENDİNİ SAVUNMA MAKSADI VAR'

Duruşma, Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan otopsi raporunun okunmasıyla başladı. Raporda, Kadir Ören’in vücudunda iki bıçak darbesinin olduğu ve birinin öldürücü olduğu belirtildi. Duruşmada söz alan avukat Meriç Eyüpoğlu,  adli tıp raporunun tahliye için yeterli delil teşkil ettiğinin altını çizdi. Halaçkaya’nın tahliyesini talep eden Eyüpoğlu,müvekkilinin kendisini savunma maksadı olduğunu ve bıçağı öldürmek için kullanmadığını söyleyerek, kalbe gelen bıçak darbesinin boğuşma sırasında olduğunu söyledi.

Halaçkaya’nın yaşadığı şiddet öyküsünün ortaya çıkması için dosyanın İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda travma alanlarında çalışan uzmanlara gönderilmesini isteyen Eyüpoğlu, olay günü müvekkilinde tespit edilmeyen yara izlerini ve bulguları tespit edebileceğini dile getirdi.

Duruşmada söz alan Halaçkaya’nın diğer avukatı Cansu Demir de, müvekkilinin parası olmadığı için boşanma davası açamadığını ifade etti. Demir, Halaçkaya’nın boğuşma sırasında meşru savunma yapmasının hayatın olağan akışına uygun olduğunu belirtti.

‘ÖLMEMEK İÇİN ÖLDÜRDÜ’

Savcı, Halaçkaya’nın Türk Ceza Kanunu (TCK) 25/2 kapsamında meşru müdafaa sınırları içinde olduğunu belirterek, ceza verilmesine yer olmadığına karar verilip tahliye edilmesini talep etti. Halaçkaya’nın avukatları da tahliye talep ederek, karar için ek süre istedi. Maktul avukatları da karar için beyanlarda bulunmak için ek süre talep etti.

Mahkeme heyeti ise savcı ve avukatların tahliye talebini reddederek tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 11 Şubat’a erteledi.

Duruşmanın ardından Halaçkaya’nın avukatları, ailesi ve kadın örgütleri adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Ölmemek için öldürdü Hülya Halaçkaya’ya özgürlük” pankartının açıldığı açıklamada, avukat Cansu Demir Halaçkaya’nın yaşamak için öldürdüğünü söyleyerek, tahliye edilmemesinin hiçbir açıklamasının olmadığını belirtti. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)