Asitli saldırı yaralama sayıldı: 13.5 yıl hapis

Hatay'da Berfin Özek'in yüzüne asit atan Casim Ozan Çelik'e 'kasten yaralamadan' 12 yıl, 'yanıcı madde bulundurmaktan' 18 ay hapis cezası verildi. Berfin Özek duruşma sırasında Casim Ozan Çelik'e “Nasıl yaptın bunu bana? Hiç mi vicdanın yok?" diye tepki gösterdi.
Avukat Mehtap Sert ve Berfin Özek. (Fotoğraf: Arşiv)

DUVAR – Hatay İskenderun’da 15 Ocak 2019’da Casim Ozan Çelik, yolunu kestiği eski sevgilisi Berfin Özek’in yüsüne asit fırlattı. Yüzü yanan Berfin Özek bir gözünü tamamen diğer gözünü kısmen kaybetti.

Davayı ‘Kasten öldürmeye teşebbüsten’ açan savcı, 27 Kasım 2019’da İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada verdiği mütalaada “Sanık, asiti atarken ağzını hedef almamıştır” diyerek kasten yaralamadan ceza verilmesini istemişti. Berfin Özek’in avukatı Mehtap Sert, “İddia makamı sanığın ağzı hedef almadığını bu sebeple öldürme kastının olmadığını gerekçe göstererek kasten yaralamadan ceza alması yönünde talepte bulundu. Ancak 1,5 litre yanıcı maddenin kullanılmış olması aslında tam da öldürme kastına denk düşüyor” dedi.

Berfin Özek ise “Bu çektiğimiz acılar kolay değil. Ben ameliyattan çıktığım zaman ‘Keşke ölseydim bu acıları çekmeseydim’ dedim. Benim gözümü canlı canlı jiletle kazıyıp o asidi aldılar. Benim ölmem gerekiyor mu ki bu kişi yüksek bir ceza alsın. Gerçekten öldüm ben. Kalben de öldürdü. Onun ‘kasten öldürmeye teşebbüsten’ cezalandırılmasını istiyorum. Yargıya güveniyorum. Bu ceza verilsin ona” diyerek adalet talebini yeniledi.

Davayla ilgili karar duruşması bugün yapıldı. Tutuklu sanık Çeltik, duruşmaya tutuklu bulunduğu Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşma salonunda sanığın müdafisi, mağdur Özbek, ailesi ve avukatları hazır bulundu. Yine Özek’e destek veren İskenderun Kadın Platformu, Antakya Mor Dayanışma üyeleri ile CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in de aralarında olduğu  çok sayıda kadın duruşmayı takip etti.

Mahkemenin son savunması için söz verdiği  sanık Çeltik, üzerine atılı suçlamayı reddederek, beraatını talep etti. Sanığın avukatı da, savcının mütalaasına katıldıklarını belirterek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

‘NASIL YAPTIN BUNU BANA? HİÇ Mİ VİCDANIN YOK?’

Söz verilen Berfin Özek ise, gözyaşları içerisinde sanığın en ağır cezayı almasını istediğini söyleyip, sanık Çeltik’e “Nasıl yaptın bunu bana. Hiç mi vicdanın yok?” diyerek tepki gösterdi.

Avukatı Mehtap Sert da, düzenlenen raporun yetersiz olduğunu ve asidin vücuda verdiği zararın değerlendirilmediğini belirtti. Av. Sert, böylesi eksik bir rapor üzerinden sanık hakkında “kasten yaralama” suçundan ceza istendiğini, oysa ki bu saldırı ile müvekkilinin öldürülmek istendiğini ifade etti.

Mehtap Sert, “Benzer bir olayda kız kardeşimiz Antalya’da öldü. Sanık olayı tasarladı. Berfin yüzüne dökülen asidi yutsa yada solusa ölebileceğini bilecek hayat tecrübesine sahipti. Benzer olayda İstanbul 11. Ceza Bölge İdare Mahkemesi ‘kasten öldürme’ dedi. Sanığın ‘kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep ediyoruz”

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Çeltik’e “kasten yaralama” suçundan 12 yıl, “yanıcı madde temin etmek” suçundan 18 ay hapis cezası verdi.

Özek’in avukatı Mehtap Sert, açıklanan karar sonrası Adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Verilen karara “Bu kararla kadına şiddeti meşrulaştıran bir alan yaratıldı” diyerek tepki gösteren Av. Sert, sanığın en ağır cezayı alması için yasal yollara başvurmayı sürdüreceklerini söyledi. (MA)