Türkiye'nin ilk kadın mitingi 100 yaşında

DMKİ "Kastamonu Kadın Mitingi"nin 100. yılını kutluyor. 100. yıla özel Saygı Ödülü verilecek.

DUVAR – Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulan bir sivil girişim olan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ), Aralık ayında 10 Aralık 1919 tarihinde Kastamonu’da 3 bin kadının katılımı ile Anadolu işgalini protesto etmek için gerçekleştirilen ve Türkiye’nin ilk kadın mitingi olarak yer alan “Kastamonu Kadın Mitingi”nin 100. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Milli Mücadele tarihine ilişkin kayıtlarda ülkenin ilk kadın mitingi olduğu belirtilen 10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın Mitingi, yörenin aydın kadınları öncülüğünde, 3 bin kadının katılımı ile gerçekleşmişti. Kastamonulu kadınlar dünyaya seslerini duyurmak ve Anadolu işgali hakkındaki görüşlerini bildirmek için diplomasi yolunu da kullanarak, hem dönemin Osmanlı yönetimine, hem de konuyla ilişkili olan ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin devlet başkanlarının eşlerine kadın bakış açısını dile getiren telgraflar yollamışlardı.

ARALIK AYI BOYUNCA ANMA ETKİNLİKLERİ

“Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” adı ile düzenlenen etkinlikler kapsamında 9 Aralık 2019’da Kastamonu Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Milli Mücadele ve Kastamonu / Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” başlıklı bir dönem sergisi düzenlenecek. Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, proje tasarımını ise Cubis Art İstanbul’un üstlendiği sergi 10 Ocak 2020’ye kadar açık olacak.

İstanbul’da, 14 Aralık 2019’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Pelin Batu’nun sunuculuğunu üstleneceği özel bir gala gecesi düzenlenecek. Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100.yılı onuruna besteci ve orkestra şefi Oğuzhan Balcı’nın bestelediği senfonik eserin prömiyerinin gerçekleşeceği gecede Nemeth Quartet solist olarak sahne alacak ve Selçuk Metin’in yönetmenliğini yaptığı özel filmin ilk gösterimi yapılacak. Türkiye’nin ilk kadın mitinginin 100.yılına özel Saygı Ödülü de sahibine takdim edilecek.

Etkinlikler, 18 Aralık 2019’ta Tarih Vakfı işbirliğiyle gerçekleşecek panel ile devam edecek. Panelde Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne feminizmin tarihi, milli mücadele döneminde kadın ve Kastamonu Kadın Mitingi ana başlıkları ele alınacak.