Las Tesis eyleminde gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Kadın örgütlerinin dün Kadıköy'de gerçekleştirdiği eylemde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Gözaltına alınan 7 kişiden biri dün gece, diğer 6'sı da bugün adli kontrol şartıyla salıverildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Kadıköy'de Pazar günü (dün) Şili'den dünyaya yayılan Las Tesis danslı protestosunda gözaltına alınan 6 kadın adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kadınlara  “toplantı ve yürüyüş kanunlarına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret ve devlet kurumlarını aşağılama" suçlamaları yöneltiliyordu.

Gözaltına alınan arkadaşlarına destek vermek için sabah saatlerinde birçok kadın Kartal Adliyesi önünde toplandı. Gözaltına alınanlar arasında ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız' Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve platform temsilcilerinden Ayşen Ece Kavas da bulunuyordu. Eylemde gözaltına alınan 7 kişiden biri de dün gece serbest bırakılmıştı.

Kadın Meclisleri'nin çağrısı üzerine Moda İskele Meydanı'nda yüzlerce kadın bir araya gelmiş ve ilk kez Şilili feminist örgüt Las Tesis'in yaptığı danslı protestoyu gerçekleştirmişti. Polisin saldırdığı eylem birçok kadın gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)