Giuffre: Prens Andrew'le ilişkiye zorlandım, yalan söylüyor

İngiltere Prensi Andrew ile 17 yaşındayken cinsel ilişkiye zorlandığını söyleyen ABD vatandaşı Virginia Giuffre, suçlamalarını yineledi: Prens ne yaşandığını biliyor. Ben ne yaşandığını biliyorum. Ama doğruyu söyleyen tek bir kişi var.
Virginia Giuffre

DUVAR – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in üçüncü çocuğu ve ikinci oğlu Prens Andrew ile 17 yaşındayken cinsel ilişkiye zorlandığını söyleyen ABD vatandaşı Virginia Giuffre, suçlamalarının arkasında durdu.

Yaşadıklarını BBC’ye anlatan Giuffre, cinsel taciz, tecavüz ve pedofili hükümlüsü Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein tarafından, 2001 yılında Londra’ya götürüldüğünü ve Epstein ile sevgilisi tarafından “Prens Andrew ile ilişkiye zorlandığını” söyledi. Prens Andrew ise Giuffre ile cinsel ilişkiye girdiği iddialarını reddediyor.

Virginia Giuffre, Prens Andrew’la yan yana görüldüğü bu fotoğrafı Jeffrey Epstein’in çektiğini söyledi. Prens ise Giuffre’nin belindeki elin kendisine ait olup olmadığını hatırlamadığını ifade etti.

‘JEFFREY VE GHISLAINE YÖNLENDİRDİ’

Virginia Giuffre (eski adıyla Virginia Roberts), Prens Andrew’un Epstein ve Maxwell tarafından Londra’daki Tramp adlı gece kulübüne götürüldüğünü ve kulüpte Prens’in kendisinden dans etmesini istediğini anlattı. Virginia Giuffre, “(Prens Andrew) hayatımda gördüğüm en korkunç dansçıydı. O kadar çok terliyordu ki, sanki üzerime yağmur yağıyor gibiydi. Ama onu mutlu etmem gerekiyordu çünkü Jeffrey ve Ghislaine’in benden istedikleri de buydu” dedi.

Giuffre, kulüpten çıktıklarında da, Ghislaine Maxwell’in kendisine Prens için ne yapması gerektiğini anlattığını söyledi, “Ghislaine arabada, Jeffrey için ne yapıyorsam aynısını Andrew için de yapmamı istedi. Tiksindim.” Giuffre, aynı gece, Maxwell’in Londra’nın Belgravia semtindeki evinin üst katında Prens Andrew ile cinsel ilişkiye girdiğini söyledi.

PRENS YALANLAMIŞTI

Geçen ay BBC’de yayımlanan Newsnight programına konuşan Prens Andrew ise Virginia Giuffre ile tanıştığını hatırlamadığını öne sürmüştü. Prens ayrıca, terlediği iddialarının doğru olmadığını, bazı sağlık sorunları nedeniyle terlemesinin mümkün olmadığını söyledi. Giuffre ile cinsel ilişkiye girdiği suçlamalarını ise kesinlikle reddeden Prens Andrew, “Öyle bir şey yaşanmadı” dedi.

 

Prens Andrew ve Epstein’in kız arkadaşı Ghislaine Maxwell Haziran 2000’de at yarışını birlikte izledi.

Prens Andrew, aynı gece Virginia Giuffre’nin belinden tutarken çekildiği görülen fotoğraf sorulduğunda da, fotoğrafı hatırlamadığını ve fotoğraftaki elin kendi eli olup olmadığını bilmediğini belirtti.

Giuffre ise, fotoğrafı incelenmesi için FBI’a verdiğini belirterek, “Dünya artık saçma bahanelerden bıktı. Bu gerçek bir fotoğraf. Bu hakiki bir fotoğraf. Arkasında basıldığında konulan bir tarih var. İçerideki kişiler, elinin uzatıldığı veya fotoğrafın değiştirildiği gibi saçma bahanelerle gelebilir. Bu saçma sapan bir şey. (Prens Andrew) ne yaşandığını biliyor. Ben ne yaşandığını biliyorum. Ama doğruyu söyleyen tek bir kişi var” dedi.

Giuffre, fotoğraftaki tarihin 13 Mart 2001, yani Epstein ve Maxwell ile Londra’ya uçmasından iki gün sonra olduğunu söylüyor. Fotoğrafla ilgili Giuffre’in iddialarını destekleyen kanıtlar bulunduğu ve mahkeme belgelerinde Giuffre’nin FBI’a 20 fotoğraf verildiği belirtiliyor. Prens Andrew’un özel hayatının korunması amacıyla, kendisinin bulunduğu fotoğrafın ise kamuoyuyla paylaşılmadığı bildirildi.

Prens Andrew ile Epstein, New York Central Park’ta.

İngiltere Kraliyet Ailesi’ni temsilen Buckingham Sarayı ise, “Prens’in, Jeffrey Epstein ile düşüncesizce kurduğu ilişkiden kesinlikle üzüntü duyduğunu ve olaylardan etkilenen kurbanların duygularını paylaştığını” duyurdu. Açıklamada, Prens’in Virginia Giuffre ile cinsel ilişkiye girdiği veya ilişkisi olduğu iddiaları ise yalanlandı, “suçlamaların temelsiz olduğu” belirtildi.

PRENS SARAYLA İLİŞİĞİNİ KESMİŞTİ

Yine BBC’ye konuşan ve Epstein’ın mahkum edildiği suçlamalarda Giuffre gibi zarar gören Sarah Ransome da, Epstein’ın sevgilisi, Prens Andrew’ın da yakın arkadaşı Ghislaine Maxwell’in reşit olmayan genç kadınlarla cinsel ilişkiye zorlanmasında kilit rol oynadığını ve birçok ilişkiye de Maxwell’in aracılık ettiğini anlattı: “Fuhuş amaçlı insan ticaretinin başı. Jeffrey’i sürekli özel adasında ziyaret edip kızları denetlerdi. Jeffrey’in ne sevdiğini bilirdi. Kızlara gözdağı vererek Jeffrey’in standartlarının yerine getirilip getirilmediğini takip ederdi. Ortak hareket ediyorlardı.”

Prens Andrew, yargılanmayı beklediği cezaevinde intihar eden Epstein ile ilişkisinden dolayı eleştiriliyordu. Prens BBC’ye verdiği röportaj sonrası Kraliyet adına yürüttüğü görevleri bırakmış, bağlantılı olduğu şirketlerle de ilişiği kesilmişti. (BBC Türkçe)