Sur'da Kadın Danışmanlık Merkezi açıldı

Sur Belediyesi 'Amida Kadın Danışmanlık Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Eşbaşkan Filiz Buluttekin, “Amacımız kadınlar öncülüğünde verilen mücadelenin sonucunu almaktır” dedi.
Amida Kadın Danışmanlık Merkezi açıldı.

DİYARBAKIR – İçişleri Bakanlığı kararıyla 2016 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyımların kapattığı kadın kurumlarından biri olan Amida Kadın Danışmanlık Merkezi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen Sur Belediyesi tarafından Amida Jin Kadın Danışmanlık Merkezi adıyla yeniden açıldı. Sur Belediyesi, merkezin açılışını yöresel kıyafetleriyle katılan çok sayıda kadınla gerçekleştirdi.

Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktvistleri ve İskenderpaşa Mahallesi’nde yaşayan kadınlar açılışta yer aldı. Daha sonra Sur Belediye Eşbaşkanı Filiz Buluttekin ve TJA aktivisti Ayşe Gökkan, kurdela keserek açılışı gerçekleştirdi.
Açılıştan sonra konuşan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, 2016’da belediyelere atanan kayyımların 52 kadın kurumunu kapattığını hatırlattı. Kayyımın kapattığı kurumlardan ikisinin Sur ilçesinde bulunduğunu ifade eden Buluttekin, “Bunlardan biri Amida Kadın Danışmanlık Merkezi, diğeri de Çarıklı Mahallesi’nde Genç Kadın Merkeziydi. Kadınların bize tekrardan kurumlarının açılmasına yönelik talepleri geldi. Bu talepler doğrultusunda Amida Jin Kadın Danışmanlık Merkezi’ni açıyoruz” diyerek, amaçlarının kadınlar öncülüğünde verilen mücadelenin sonucunu almak olduğunu söyledi.
Açılıştan sonra TJA aktivisti Ayşe Gökkan ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi avukat Hatice Demir’in sunumuyla ‘Toplumsal Cinsiyet’ eğitimi düzenlendi.
Kadınların programı Ma Müzik grubunun müzik dinletisinden sonra sona erdi. (DUVAR)